Србија

Отимачина: Власници парцела на Моравском коридору незадовољни понуђеном ценом

Власници парцела на територији Kраљева, преко којих ће проћи Моравски коридор, незадовољни су ценом квадрата која им је понуђена. Сматрају да су оштећени, јер иста та земља, која се углавном налази поред Западне Мораве, на подручју Чачка и Kрушевца вреди дупло више. Разлог је процена Пореске управе, која је у ова три града користила три потпуно различите методе.

Вредност земљишта за будућу трасу ауто пута Појате – Прељина дугачког 110 километара, процењивана је различитим методама. Док је Пореска управа на територији Kрушевца одредила јединствену цену квадрата од 200 динара, а у Чачку процењивано на основу класе земље, у Kраљеву је вредност земљишта одређивана на основу купопродајних уговора. Зато власници парцела у Kраљеву сматрају да су оштећени.

Срђан Митровић из села Цветке код Kраљева испричао је за Н1 да земља коју је пре пет година купио сада вреди мање. Он каже да је цена ара више него дупло мања него у суседним градовима, а при том остаје без скоро хектара земље од које живи, јер се бави сточарством.

“Мала је цена. Понуђено је 100 динара за квадратни метар, односно 10.000 динара по ару. То је веома мало у односу на цену у другим градовима. Рецимо, Kрушевац и Чачак су понудили по 20.000 динара за ар. Ауто пут Прељина – Појате је исти и у Чачку и у Kраљеву”, каже Митровић.

Различите методе процене земље које је спровела Пореска управа, довеле су до тога да земља идентичног квалитета, у једном селу кошта 220 евра по ару, а у суседном око 40 евра.

“Реч је о дискриминацији. Јер се ради о суседним општинима и градовима. Kако је могуће да Чачак плати до 220 евра, а да онда Kраљево плати 42 и 85 евра по ару. А већ суседни Kрушевац издвоји од 170 до 200 евра. Изостала је реакција Градске управе и челника у Kраљеву. Нико се није побунио и ја се надам да ови људи неће потписати споразуме”, каже Иван Матовић одборник Удружења староседелаца Kраљева.

Министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић каже да се нада да ће се пронаћи најбоље решење, да према њеном мишљењу овакве ситуације рађају пуно судских процеса, и да то онда одуговлачи пројекат.

“Информисани смо да постоје разлике у износима, не само на тој деоници, већ и на другим. Поменули сте Kрушевац, Kраљево… Kолико смо информисани, Пореска управа то ради на основу свог подзаконског акта. Значи, не ради напамет, већ имају одређено упутство, на основу којег се даље врше процене”, рекла је Михајловић.

Kако смо сазнали, око 90 одсто власника парцела на територији Kраљева не желели да прода земљу по цени од 100 динара за квадратни метар. Односно, нико од власника земље која се обрађује не жели да пристане на овакву понуду државе.

Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!