Економија

Ово су последице афере афлатоксин

Београд — Суфицит Србије у спољнотрговинској размени пољопривредних и прехрамбених производа у прва два месеца 2013. године пао је за 57,4 одсто.

Тако да сада износи 52,6 милиона долара, објавила је данас Привредна комора Србије (ПКС).

Стручњак за пољопривреду и саветник председника ПКС Војислав Станковић казао је да је у периоду јануар и фебруар извоз пољопривредних производа и хране смањен за два одсто, на 320 милиона долара, док је увоз повећан за 32 одсто, 367,4 милиона долара.
“Неповољни резултати у спољнотрговинској размени пољопривреде и прехрамбене индустрије Србије су последица суше и смањеног извозног обима понуде и појаве афлатоксина која је онемогућила извоза млека, млечних прерадјевина и кукуруза”, казао је он.

Станковић је за агенцију Бета казао да ће тренд из прва два месеца пратити спољнотрговинску размену пољопривредних производа и хране до половине ове године и рода раног воћа и поврћа и пшенице.

“Док се не отклони проблем са афлатоксином и не врати дозвољени ниво на 0,05 микрограма по килограму Србије неће моћи да извози млеко у Македонију, Црну Гору и БиХ”, истакао је и он и додао да је у 2012. години извезено млека и млечних производа за 90 милиона долара.

Станковић је казао и да је значајно смањен извоз кукуруза из Србије у прва два месеца ове године због заражености афлатоксином тако да је кукуруз са 8,7 милиона долара пао на шесто место листе пољопривредних и прехрамбених производа по вредности извоза.
Према подацима ПКС, извоз пољоприврдних производа и хране у јануару и фебруару учествовао је са 17 одсто у укупном извозу Србије.

У наведеном периоду од производа аграрног порекла највише је извезено шећера и то за 28,4 милиона долара, следе смрзнуте малине са 25,2 милиона долара, јестиво уље од сунцокрета и пшеница са по 10,8 милиона долара, цигарете са 9,5 милиона долара, кукуруз меркантилни са 8,7 милиона долара, слатки бисквити, вафли и обланде у вредности од 7,7 милиона долара, остала безалкохолна пића у вредности од 7,6 милиона долара и сојино уље сирово у вредности од 7,2 милиона долара.

Наводи се да у извозу аграрних производа из Србије доминирају воће и поврће, с оствареним извозом у вредности од 71,5 милиона долара и с учешћем од 3,8 одсто у укупном извозу, а следе и жита и производи на бази жита, у вредности од 57,5 милиона долара.

Станковић је навео и да је учешће увоза прехрамбених и пољопривредних производа у укупном увозу Србије повећано са 50 одсто, са шест процената на 9,1 проценат.

Према његовиме речима, на увозној страни, медју аграрним производима доминира група неконкурентних производа, који се не производе у Србији и то сирова кафа у вредности од 14,2 милиона долара, поморанџе са 8,8 милиона долара, банане са 7,1 милион долара и мандарине, клементине и остали агруми у вредности од 4,7 милиона долара.

Пред предстојећу сетву јарих биљних култура у увозу су заступљене и семенске робне групе – кукуруз семенски хибридни у вредности од 8,2 милиона долара, и семе шећерне репе у вредности од 7,8 милиона долара и семе сунцокрета у вредности од 6,6 милиона долара.

Како је додао Станковић, од осталих производа у увозу потребно је истаћи због високо остварене вредности и уљане погаче и остале чврсте остатке од соје у вредности од 18,1 милион долара.

По оствареној вредности у увозу најзаступљенији су воће и поврће с вредношћу увоза од 54,2 милион долара, с учешћем у укупном увозу од 1,8 одсто и кафа, чај, какао и зачини у вредности од 33,8 милиона долара, с учешћем у укупном увозу од 1,1 одсто, навео је Станковић.

 

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!