Србија

“Пет минута громогласне тишине”: Данас је Светски дан слободе медија

Широм света данас се обележава Дан слободе медија, за коју се оцењује да је у Србији последњих година у опадању.

Одлука о обележавању овог дана донета је на Генералној скупштини Уједињених нација 1993. године како би се подигла свест о значају слободе штампе и подсетиле владе држава да је њихова дужност да поштују и подржавају право на слободу изражавања загарантовано чланом 19 Универзалне декларације о људским правима.

Трећег маја обележава се и годишњица Виндхушке декларације о принципима слободне штампе коју је 1991. године саставила група афричких новинара.

На Светски дан слободе медија УНЕСКО заслужним појединцима, организацијама или институцијама који су дали изузетан допринос одбрани и/или промоцији слободе штампе додељује награду Гиљермо Кано за слободу штампе. Награда се додељује од 1997. године и носи име Гиљермо Кано Исаза, колумбијског новинара који је убијен испред канцеларије свог листа Ел Еспектадор у Боготи 1986. године.

УНЕСКО Светски дан слободе штампе обележава и окупљањем медијских професионалаца, организација за слободу штампе и УН како би поднели извештај о процени стања слободе медија широм света. Ове године Wорлд пресс фреедом даy УНЕСКО ће обележити четвородневним скупом у Џакарти, Индонезија.

У Србији, од 2002. године, УНС 3. маја спроводи акцију “Пет минута громогласне тишине” и позива колеге да од 11:55 до 12 сати у електронским медијима прекину програм, прочитају проглас или га објаве на екранима, а у онлајн и штампаним медијима прекину рад, прочитају ПРОГЛАС и објаве га.

Србија је погоршала позицију на ранг листи земаља међународне организације “Репортери без граница” о слободи медија за 2016. годину и са 59. пала на 66. место. Једно место испред Србије је БиХ, Хрватска је на 74. месту, док је Словенија 37. Организација је навела да је слобода медија у Србији од 2014. у опадању.

У извештају истраживачког центра Европског парламента наведено је да слобода медија на Западном Балкану није потпуна, пошто се земље у том региону суочавају с политизацијом, проблемима у спровођењу закона и застрашивањем новинара, уз пораст аутоцензуре.

Како је наведено у овогодишњем извештају под називом “Западни Балкан: Трендови слободе медија”, аутоцензура је изазвана како суптилним, тако и отвореним утицајима, квалитетно новинарство је отежано, а фаворизује се “таблоидизација”.

У извештају “Репортера без граница” пише да слобода медија у свету “није никад била више угрожена”.

Вестионлине, Н1

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!