Економија

„Петрохемија“ појела све “уштеде” од плата и пензија

Београд – Због неповољне цене гаса, панчевачка „Азотара“ прошле године је губила 20 милиона динара – дневно! Иако је „Петрохемија“ на крају године остварила добитак, због огромних заосталих дугова, и она је 2015. годину завршила у минусу и сваког радног дана губила скоро шест милиона динара.

Ове „рупе без дна“ јавног сектора, заједно са РТБ „Бор“, потпуно су девастирале сваку уштеду Владе Србије. Тако је, само заостали дуг „Петрохемије“ од 570 милиона евра анулирао годишњу уштеду од смањења плата и пензија у нашој земљи.

На основу тврдњи министра привреде Горана Кнежевића, испоставља се да погони због тржишних услова, односно високе цене гаса, нису могли да се изборе са обавезама и да би се „Азотари“ више исплатило да је била – под катанцем.

„Због објективних и субјективних фактора, Влада није на време обавештена о дуговима, а они су у одређеном тренутку нарасли“, рекао је Кнежевић.

„У „Азотари“ су се крајем 2015. године десиле хаварије, а руководиоци су направили погрешну процену, тако да се ремонт прилично одужио. Рационалније би било да прекинемо производњу на шест или седам месеци. Информације које смо добијали на недељном нивоу нису одговарале реалном стању. Утрошено је 2,5 милијарди на ремонт, до чега не би дошло да смо о томе информисани на време“.

„Азотара“ је тако лане годину завршила са губитком од пет милијарди динара, а више од пословног добитка коштао је фабрику гас, што је њихова основна сировина! „Петрохемија“ је имала пословни добитак од 2,5 милијарде динара, али је више од три милијарде динара морала да издвоји за старе дугове.

Према речима Љубодрага Савића, професора Економског факултета у Београду, напори и одрицања запослених из јавног сектора и пензионера су пропали због лошег вишедеценијског управљања појединим фирмама.

„Ако је тачан податак да се 600 милиона евра годишње штедело на смањењу плата и пензија, онда запрепашћује податак да су дугови РТБ „Бор“ 1,2 милијарде евра, а „Петрохемије“ 570 милиона евра“, каже Савић.

Проблем цена гаса

Из синдиката „Независност“ у „Азотари“ објашњавају да је, иако се у ресорном министарству „барата са полуинформацијама“, кључни проблем био – цена гаса.

„Инцидент који се догодио у фабрици „Амонијак“ је морао да се отклони“, каже Петар Наумовић, председник синдиката „Независност“ у фабрици. „Да тада нисмо урадили ремонт, погон би једноставно пропао. Друга ствар је цена гаса. Током целе прошле године није добијан гас по нижој цени, о којој се све време говорило. Иако је радницима увек битно да фабрика ради, вероватно она тада финансијски није могла да опстане“.

У „Азотари“ је искакање погона крајем прошле године продужило ремонт за 20 дана. Због инцидента је смањена производња минералних ђубрива за 20.000 тона, а већина радника морала је да оде на принудни одмор са смањењем плате од 30 одсто.

Кнежевић: Бајатовић одговоран

Министар привреде је апострофирао Душана Бајатовића као главног одговорног за изјаве да фабрике раде како треба. Петрохемијски комплекс је скоро целу прошлу годину радио – са губитком, иако су из „Србијагаса“ константно стизале информације да фабрике „Азотара“ и „Петрохемија“ редовно измирују своје обавезе.

М. Л. Ј. / Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!