Србија

Платите лечење деце, а не пијанке на трговима

Београд – Грађани Србије боље од власти схватају тешку финансијску ситуацију у којој се налазимо. Ујединили су се у жељи да се новац предвиђен за новогодишња славља преусмери онима којима је најпотребнији, болесним малишанима. Спонтане петиције за укидање скупих дочека на трговима како би се сав новац предвиђен за то потрошио на лечење деце чији живот зависи од добровољних прилога и СМС порука шире се целом Србијом.

Општина Пожега је повукла ногу, те је донета одлука да у том граду неће бити организован дочек на тргу, већ ће новац бити намењен за набавку скенера у ужичкој болници, а град Ужице такође неће имати естрадне уметнике на тргу у новогодишњој ноћи. Након што се та вест појавила у медијима, грађани Суботице, Новог Сада, Ниша, Чачка, Београда покренули су интернет петицију да се и њихове општине одрекну дочека.

У петицији Будимо хумани – Нова година за Нови живот, која кружи друштвеним мрежама, неколико цивилних организација, неформалне групе грађана и појединци, који су покренули акцију, захтевају се да власти Суботице одустану од концерта Гоце Тржан и прославе.

Рачуница престонице

Рачуницу је извео и градоначелник Београда. Рекордан број туриста, али и профит двадесет пута већи од улагања очекује се за дочек 2017, рекао је градоначелник Синиша Мали.

„У градску касу би се слило скоро више од 9,5 милиона евра, јер ће прослава Нове године, од 15. децембра до 15. јануара, са око 86 манифестација Београд коштати између 45 и 60 милиона динара“, навео је Мали.

Међутим, упркос петицији, општина Суботица није одустала, а исто тако и општина Нови Сад није одустала од великог дочека на тргу са Здравком Чолићем. Грађани Чачка тражили су отказивање новогодишњег концерта Лепе Брене, који ће коштати више од 16.000 евра, а власт у Чачку се још није огласила тим поводом. И у Нишу ће, изгледа, ипак засвирати Бијело дугме.

Дејан Петровић, фронтмен трубачког оркестра Биг бенд подржава иницијативу грађана.

„Много новца у држави се расипа на разне ствари, а могао би се усмерити на лечење деце и побољшање здравственог система који је у општем хаосу. Као извођач који свира на трговима, подржавам то и одрекао бих се сваког свог хонорара у ту сврху „, изјавио је за „Вести“ Петровић.

Фронтмен познатог рок бенда Рибља чорба Бора Ђорђевић сматра да је потребно наћи компромисно решење које би одговарало и музичарима и болесним малишанима.

Никад више за здравство

Премијер Србије Александар Вучић изјавио је да се у српско здравство тренутно улаже више новца него што је то рађено деценијама уназад. Вучић је, одговарајући на питања новинара има ли новца за изградњу додатне зграде Универзитетске дечје клинике, такозване Тиршове 2, рекао да новца има и да се о томе воде разговори са Канцеларијом за управљање јавним улагањима.

„Болесној деци треба дати новац, али треба и свирати“, каже Бора Чорба.

Звонимир Ђукић Ђуле, фронтмен Ван Гога, сматра да се не треба расипати, али да дочек на тргу не треба да се отказује.

„Лепо је да након тешке године људи могу да дођу у центар града и опусте се. Људи се окупљају да би осетили топлину свог народа, да скупљају осмех и оптимизам за наступајући период. Све треба да буде са мером, али не треба да се одрекнемо и неких опуштајућих тренутака. А ми музичари смо увек ту да помогнемо када год можемо за оне којима је то најпотребније“, закључио је популарни музичар.

Деда Мраз у Свратишту

Црвени крст и ове године организује традиционалну акцију Један пакетић – пуно љубави како би сиромашне и болесне малишане и ове године посетио Деда Мраз. Акција траје до 27. јануара, а сви они који желе могу донирати поклоне за новогодишње пакетиће за најугроженију децу. У Београду је прошле године 10.000 малишана обрадовано новогодишњим пакетићем захваљујући подршци и помоћи наших грађана.

Једна девојчица из Свратишта за децу рекла је да би волела да добије свеске од Деда Мраза. И њени другари имају скромне жеље.

Мислим да је ова акција двосмерна, ви који дарујете осећате

неизмерну радост што сте у прилици да некога обрадујете, онај ко прима поклон је срећан што је добио поклон – рекла је Ивана Марисављевић Дашић из Црвеног крста. Акцији се придружују друштвено одговорне компаније.

Јасна Братичевић из Свратишта на Звездари истакла је да малишанима није потребан само поклон, већ и мало дружења са људима који те поклоне доносе.

„Често се захвале представом и песмом“, истакла је Братичевићева. Како каже, највише се обрадују играчкама и слаткишима.

За децу Свратишта, два пута недељно се организују уметничке радионице где уче да цртају, пишу и певају. У томе деци помаже уметница Лидија Славковић.

„Сматрам да та деца нису различита од друге деце. Свако дете има невероватан потенцијал за креативан начин размишљања“, каже ова уметница.

А. Вучићевић, Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!