Србија

ПОЈЕЛИ НАС ЛОПОВИ! Данас једемо 23 килограма меса мање него 2007.

Пре почетка кризе просечан грађанин Србије јео је 178 грама меса дневно. Данас поједе једва 115 грама. Такође, са скоро пуне чаше млека дневно, за осам година спали смо на пола.

– Поражавајуће је што су и количине које смо јели те 2007. године биле знатно ниже него у развијенијим земљама. Док ми једемо педесетак килограма меса и прерађевина у току године, Европљани једу 78 килограма. Данас ми пијемо 47 литара млека годишње, а житељи ЕУ пију дупло више – објашњава за „Блиц“ Војислав Станковић, агроекономиста.

Нутрициониста Никола Бркић објашњава да сиромашне земље највећи део зараде троше на храну, па у потрази за начинима да за мало новца купе више намирница, квалитетну храну замењују јефтином, индустријски прерађеном и нездравом храном.

– Када би потрошња хлеба и кромпира падала док потрошња воћа и поврћа расте, то би била добра вест, јер смо ми међу највећим потрошачима хлеба на свету. Али, пошто количина хлеба опада заједно са количином свих осталих намирница које поједемо током године, то само говори да људи стварно имају све мање новца за живот – објашњава наш саговорник.

То нам потврђују и произвођачи хране и трговци.

– Промет нам свакодневно пада. Грађани у велике куповине у хипермаркете иду неупоредиво ређе него раније, а и троше мање новца, и природно купују мање робе. Купује се по 200-300 грама меса, траже нам да им измеримо 10 листића најјефтиније саламе, а банане, јабуке и наранџе купују се на комад. Све чешће нам долазе старији људи који траже пола хлеба – кажу у великом трговинском ланцу.

За просечну потрошачку корпу за трочлано домаћинство која је вредела 66.600 динара потребна је 1,5 просечна зарада. Од тога за храну је предвиђено око 26.000 динара, што је нешто више од 800 динара дневно, односно 288 динара по члану породице, односно 96 динара по оброку. То значи да остаје веома мало за неке крупније ствари, док на неку луксузнију робу већина грађана не може ни да помишља.

Плате мале и нередовне

Овако поражавајући подаци су заправо, кажу економисти, последица чињенице да у Србији плату прима само 1,72 милиона људи. Од њих чак 650.000 плату прима нередовно, док педесетак хиљада плату није добило месецима. Интересантно је да чак 2,6 милиона грађана Србије прима или социјалну помоћ или пензију.

 

Горица Авалић, Блиц

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!