ЕвроАзија

„Алмаз-Антеј“ доказао! Малезијски Боинг оборен ракетом са положаја под контролом Украјине

Боинг 777 погодила концентрација ракетних „шрапнела“ која се у стручном жаргону назива „скалпел“

Директор „Алмаз-Антеја“ Јан Новиков одбацио оптужбе из Кијева да су његови експерти користили „монтиране снимке“ и указао да су се амерички сателити у то време налазили – изнад Украјине

ЧУВЕНИ руски ракетни концерн „Алмаз-Антеј“ објавио је: ако је малезијски Боинг над Донбасом оборен зенитним ракетним системом – онда је то могла да буде само ракета 9М38 (М1) коју користе системи „Бук-М1“.

Овоме је додао: у том случају је ракета могла да буде лансирана са положаја нешто јужније од насеља Зарошћенскоје.

Стручњаци „Алмаз-Антеја“ су нагласили да су у својој анализи користили податке добијене од „међународне комисије“ која у Холандији истражује узроке трагедије. И указали: да та ракета није могла да буде лансирана из града Сњежноје.

Стручњаци „Алмаз-Антеја“ су посебну пажњу посветили брзини и површини оплате авиона коју су оштетили ударни „шрапнели“ ракете 9М38 (М1). Њихов закључак је да је постојала „велика концентрација“ шрапнела“, толика и таква да је била у стању да разори било који део трупа авиона“.

Та и таква концентрација се – тврде руски експерти – у њиховом жаргону назива „скалпелом“. Зато што се у њему концентрише преко 40 одсто масе свих „шрапнела“ и око 50 одсто целокупне енергије експлозије ракете.

Из „Алмаз-Антеја“ тврде да су трагове дејства „скалпела“ са великом поузданошћу идентификовали по оштећењима малезијског Боинга. Одатле је и изведен основни закључак: ако је био оборен ракетним системом „Бук“ – онда је била искоришћена ракета 9М38 (М1).

Други најважнији закључак је да је ракета била усмерена тако да „пресече лет авиона“.

Стручњаци „Алмаз-Антеја“ указују да је курс ракете био: 72-78 степени по хоризонтали и 20-22 степена „у вертикалној равни“.

„Само такав положај и лет ракете може објаснити карактер свих оштећења и начин на који је дошло до разарања конструкције авиона. Управо укрштање лета авиона и лета ракете под тим углом показује да је сама ракета могла да буде лансирана са положаја јужније од Запрошћенског. И то из „квадрата“ величине 2,5х3,5 километара“ – подвлачи се у експертизи „Алмаз-Антеја“.

По речима његовог директора Јана Новикова, његов концерн је све своје налазе већ предао Холандији и „међународној комисији“.

Новиков је, иначе, најодлучније одбацио украјинске тврдње да је „Алмаз-Антеј“ у својој анализи користио „монтиране снимке“.

Новиков је, у том контексту указао да су се амерички сателити у време трагедије малезијског Боинга 777 налазили – изнад Украјине.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!