Упркос недавној владиној уредби цена беле векне могла би у првом тромесечју да порасте за неколико динара, због раста трошкова у пекарству
Максимална цена векне „сава” у радњама и пекарама остаће 59 динара и наредних шест месеци на основу продужења Уредбе о обавезној производњи и промету хлеба од брашна Т-500, саопштила је пре неколико дана Влада Србије.
Према сазнању „Политике”, до блаже корекције цене белог хлеба ипак би могло да дође у првом тромесечју наредне године и ово питање управо је тема разговора између пекарских удружења и надлежних.
Кркобабић: Још 211 усељених сеоских кућа
– Имали смо и протеклих месец дана разговоре на ову тему. У пекарству је дошло до раста трошкова, пре свега за плате запослених. Очекује се и следеће године раст цена енергената, па би можда у првом тромесечју хлеб „сава” могао да поскупи. Међутим, то био био раст цене од свега неколико динара – рекао је за наш лист Зоран Пралица, председник Уније пекара Србије.
Он каже да тржиште мора да се приближава у будућности некој реалној цени хлеба, јер ако плате расту, и трошкови у овом сектору ће се увећавати.
Портал „Агросмарт” недавно је објавио како се, према анализи Удружења млинара Војводине, у Србији годишње по становнику у 2023. години трошило 64,49 килограма хлеба и пецива. Годишње се просечно самеље око 1.000.000 тона. Због пада потрошње хлеба по становнику и њиховог смањеног броја, досадашња процена годишње мељаве пшенице смањена је са 1,2 милиона тона на милион тона. У 2023. години домаћинство је имало 2,57 чланова и оно је потрошило 160,6 килограма хлеба и пецива. Како се наводи, укупно смањење годишње потрошње хлеба било је за око 350.000 тона.
Аналитичари поново смањили прогнозе цене нафте у 2025. због слабије…
На питање како све ово утиче на стање у пекарству, Пралица каже да је ова статистика донекле тачна, али да је треба допунити и подацима о количинама семенске пшенице и оне која се меље за кондиторску и пекарску индустрију. Према његовим речима, то је око 1,5 до 1,7 милиона тона годишње.
– Истина је да је дошло до пада потрошње хлеба у глобалу и због смањења броја становника. Потрошња специјалних скупљих хлебова јесте пала због високе цене. Међутим, ми бележимо већ две године скок продаје хлеба „сава” и до 30 процената – истиче Пралица и додаје да се то не односи толико за градске средине, регионалне центре, колико раст потрошње постоји ван већих градова.
Како каже, продаја „саве” је последње две године увећана за око 30 одсто. У целокупном периоду од када влада и удружење раде заједнички на одржавању цене основног белог хлеба.
– У великим градским срединама, посебно универзитетским центрима, млади више конзумирају брзу храну. Ту имамо раст потрошње пецива, сендвича, али такође и за те пекарске производе потребна је пшеница – истиче председник Уније пекара Србије и наглашава да се пекарска индустрија и даље суочава са сталним проблемима, а то су хроничан недостатак квалификоване радне снаге, али и продаваца, што је условило драстичан раст зарада.
– Огласи су отворени 365 дана у години. Иако смо пре неколико година имали плате од око 30.000 динара, сада су оне 90.000. А питање је да ли и за те износе људи хоће да раде. Зараде су расле и у другим секторима, па радници остају привремено док не нађу неке лакше послове за које су отприлике исто плаћени – каже Пралица.
Он додаје да цене основних сировина мирују, што је добро, али да већ дуго трошкови за плате и транспорт чине значајније већи удео у трошковима у пекарству.
БЕДА НАПАДА ЉУДЕ, ВЛАСТ КАЖЕ ДА ЈЕ „АФОРИСТИЧКИ“ ИСКОРЕЊЕНА?
Власт каже да се никада боље није живело него сада, или не виде или замајавају гласаче. Званићно 25% грађанства је у беди или на њеној ивици. Надлежни замајавају да никада плате и пензије нису биле веће. Да ли мисле стварно или их неко убедио. У бројкама пензије и плате највеће су биле 1993. године и износиле милијарде динара, а није могло ништа да се купи. Ваљда неће да нам се понови. Плате и пензије су међу најнижим у региону, како неки кажу, а нема разлога да лажу. Просечна пензија сада је око 40% просечне плате, а пре напредњака (2012.) била је око 60%, напредак пензионера у назад нема шта.
♦ Он је толико поверљив саговорник да ни сам не зна о чему прича.
♦ Не признаје чак и суд своје партије. У којој се тренутно налази!
♦ Све се, код нас, одвија у тоталном информативном мраку, тврде очевидци са стране.
♦ Избори су код нас само губљење времена. Резултати свих претходних су поражавајући.
♦ Ми се држимо ЕУ као пијан плота. Схватићемо касније да су тарабе биле труле.
♦ Наша комерцијална визија је, у сваком случају, провизија!?
♦ Ако је посао забава. Чиме онда да се забаве незапослени.
♦ Агенција за борбу против корупције узела је корупцију у своје руке.
♦ Наше политичаре прислушкују да утврде кога они ипак слушају.
♦ Знам свој посао, а од школске спреме имам само књижицу моје партије.
♦ Гладни, осим хране, најзад су сити свега.
♦ Многе даме сете се да су силоване након десет и више година. Љубав им је помутила мозак.
♦ Да није политичара не би смо имали фабрике, аутопутева, мостова, вакцине. Срећа је што се сами имају.
♦ Политичари “мисле” да од њих почиње живот, а не од Еве и Адама. Они верују да битишу пре и у нашој ери.
♦ На сву срећу, политичари се мењају. Шта би било да су неменљиви. Вођа само што није саопштио: “Стигли смо на Месец, искрцајте се”.
♦ Наши политичари имају одличан капацитет плућа. Стално надувавају цене услуга и такси!
♦ Намештени тендери, намештене утакмице, намештена силовања, намештени текстови. Ми смо врло уређена земља.
♦ Koлико је власт променила понашање то и она не примећује.
♦ Хранимо пола Европе. Наши кувари раде у многим земљама.
♦ Уместо сви Срби у једној држави, пре ће сви Срби у једној партији.
♦ Власт још није пала, али зато многи њени чиновници су посрнули.
♦ Некада је важнија политичка дозвола од грађевинске. Зависи ко и шта гради.
♦ Како ствари стоје, најтеже је поверовати у истину.
♦ Пензионери имају само брижног председника и доста година. То је све што имају.
♦ Пре ручка љуту ракију попијем и тако лоше мисли о глади убијем.
♦ На крају ручка црно вино пијем да лоше мисли о ручку, на тенане, убијем.
♦ Пиво наискап полако пијем, умор и тугу што пре да убијем.