Наука и Технологија

“Посластица” за астрономе – помрачење Месеца и близак Марс

Најдуже помрачење “крвавог месеца” овог века у петак ће се поклопити с највећим приближавањем Марса Земљи у последњих 15 година, па ће посматрачи моћи да прате узбудљив двоструки астрономски догађај.

Месец ће у петак делимично или потпуно бити у Земљиној сенци шест сати и 14 минута, кажу астрономи.

“Укупно помрачење трајаће 103 минуте, најдуже у овом веку”, објавило је Краљевско астрономско друштво у Лондону.

У исто време, Марс ће се надвити над Месецом што ће моћи да се види на небу голим оком.

Наша суседна планета биће неуобичајено велика и светла, удаљена само 57,7 милиона километара од Земље на својој кружној орбити око Сунца.

“Имамо ретко и занимљиво поклапање два феномена”, рекао је Паскал Декампс, астроном из Париског опсерваторијума за АФП.

“Месец ће бити бакрено-црвенкаст, а поред њега Марс, светао и благо наранџасте боје”, додао је.

Посматрачи на јужној полулопти ће имати најбоље позиције за спектакуларан поглед, нарочито они из јужне Африке, Аустралије, Индије и Мадагаскара, иако ће појава делимично бити видљива и у Европи и Јужној Америци.

Потпуно помрачење Месеца десиће се када се Земља нађе у равни тачно између Месеца и Сунца и буде упијала зраке светлости које нормално обасјавају наш сателит светложутом бојом.

Месец путује до сличног положаја сваког месеца, али нагиб његове орбите одређује пролази ли изнад или испод Земљине сенке. Због тога помрачење Месеца није тако често.

Када се сва три небеска тела поређају једно за другим, Земљина атмосфера ће емитовати плаву светлост према Сунцу рефлектујући црвену светлост на Месец тако му дајући ружичасто румену боју. То се назива “крвавим Месецом”.

НАСА је у међувремену оспорила обмане које се шире друштвеним мрежама и тврде да ће Марс током помрачења бити велик као и Месец.

“Када би то била истина, били бисмо у великом проблему због гравитационих сила на Земљи, Марсу и нашем Месецу”, тврде на службеној страници НАСА.

Марс ће се вероватно у видокругу појавити као велика светла звезда, а посматрачима неће требати заштита за очи.

Хина

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!