Србија

После 15 година евро-натовске медијске тортуре и пропаганде данас је тек 44% Срба за улазак Србије у ЕУ

ПОДРШКА европском путу Србије је у слободном паду. Тренутно 44 одсто грађана жели у ЕУ, а мања подршка забележена је једино 2012, када је износила 41 проценат.

Врхунац подршке придруживању Унији, према истраживањима Канцеларије за европске интеграције, забележен је 2009. године, непосредно пре визне либерализације, када се “за” изјаснило 73 одсто грађана и од тада, уз повремене скокове кривуља подршке, углавном, иде надоле.

По правилу, ентузијазам је растао кад су из Брисела стизале добре вести, а падао кад су их замењивали нови захтеви или дуги периоди без видљивих резултата на путу ка ЕУ. Један од последњих скокова забележен је 2011, у време када је Европски парламент ратификовао ССП, а тада је подршка интеграцијама достигла 63 процента.

Политички аналитичар Ђорђе Вукадиновић каже да га не чуди пад подршке евроинтеграцијама, већ то што она није још нижа:

– Из Брисела годинама стижу само претње, захтеви и уцене, а мало или нимало награда и “шаргарепа”. У последње време није се догодило ништа посебно што је утицало на пад евроентузијазма, већ је то пре акумулирани ефекат односа Брисела према Србији. С друге стране, скокова је било углавном када су нове гарнитуре на власти давале ветар у једра евроинтеграцијама, а то се последњи пут догодило 2012, кад је СНС на ту страну привукао део некадашњих евроскептика.

Вукадиновић сумња да ће отварање преговарачких поглавља моћи значајније да подигне подршку грађана и уверен је да ће се раст евроскептицизма наставити:

– Не видим да је могуће подићи евроентузијазам, јер су потрошена сва обећања и очекивања.

Тако не мисли Ласло Варга, заменик председика скупштинског Одбора за европске интеграције, који очекује раст позитивних ставова према ЕУ када буду отворена прва поглавља, али и даљи пад уколико се то не деси довољно брзо:

– Тренутни пад није неприродан, јер подршка варира и за то сад постоје бар два разлога. Један је што се већ дуго не види напредак на том пољу, а други чињеница да у последње време имамо дисонантне тонове у комуникацији између Владе и Европске комисије.

 

С. С. РОВЧАНИН – В. МИЈАТОВИЋ, Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

    1. Dok je bio u opoziciji,pljuvao je po demokratskoj stranci,za sve,a pogotovo u vezi EU,a sad,kao da je drogiran. Ja ne mogu da verujem,da neko može toliko da se promeni,pa čak i radi vlasti i moći. Ja njemu ništa ne verujem. Dobro ga pamtim još iz 90-ih.

    1. Miroslave ne veruj toj anketi,izmišljena je .Cifrom kojom ja baratam jeste;19,7 % je za EU /// 36,6 % za Evroazisku uniju /// oko 27 % neodlučni /// 14% nisu hteli da daju odgovor /// oko 3% je dalo neku drugu opciju .Ankete je rađena širom Srbije na uzorku od 5000 osoba.

  1. Ako je to tacno, tih 44% za i 25% protiv, onda smo stvarno kao nacija i drzava osudjeni na propast! Sta treba jos da nas snadje da jednom zauvek ukapiramo da je samo mrtva Srbija dobra Srbija sto se tice zapada! Koja smo mi mazohisticka druzina kada i dan danas toliki broj ljudi zeli u tu evropu, koja nas satire bukvalno na svakom koraku!

  2. Има једна изрека код Срба и она каже: Сваки Цига коња свог хвали. Тако и ова канцеларија за европске интеграције даје податке о томе колико Срба воли Европску заједницу. Дајте да видимо анкету неке друге, српске канцеларије – па да се Европска за(дњи)ца шокира.

  3. По мом искуству, већина који су за ЕУ су жене јер ЕУ повезују са пуним парфимеријама и дрогеријама.Толико сам увидео из разговора са њима.Ништа их друго не интересује, само да има радњи да се купује.Ни Телеком, ни Електропривреда, ни Косово, ни дефицити…ништа.само да је радња пуна.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!