Аналитика

Последња руска шанса на Балкану

Да су геополитичке игрице око Балкана и остатка “брисаног простора”, односно држава које још нису ушле у НАТО или ЕУ тек постале актуелне, као што су у викенд броју “Вести” писале у опширној анализи, подсетила је пре неколико дана и руска страна. Василиј Лихачов, блиски сарадник руског председника Владимира Путина, драматично је изјавио како “НАТО креће у лов на Србију”.

– После насилне анексије Црне Горе, злочиначки НАТО окомиће се на Србију и отворити сезону лова на Београд – изјавио је Лухачов, који је иначе посланик у руској Думи.

Иако није прецизирао на какву анексију мисли, он ипак додаје да НАТО постаје све агресивнији у ширењу. Како би парирали америчком утицају и снабдевању Хрватске америчким и немачким ракетама средњег домета, он наводи да ће Москва највероватније морати да Србији испоручи моћни ракетни систем С-300. Иначе, о испоруци система С-300 се говори готово две деценије и никада није испоручен Србији. Лухачов у својој анализи не спомиње да ли га српске власти заиста желе и да ли су спремне да плате за њега, нити како мисли да се тај систем испоручи Србији, с обзиром на то да се пук ових ракета састоји од стотине возила, те је за његово премештање у Србију потребно одобрење држава чланица НАТО, са којима се Србија граничи.

– НАТО, који се насилно шири по Европи, буквално је кренуо у лов на Београд с циљем да Србија на силу постане чланица Алијансе упркос супротној вољи огромне већине грађана и политичких странака. НАТО постаје све агресивнији и један је од светских првака у русофобији. Истовремено, ситуација око Косова, јужне српске покрајине, изазива забринутост Србије, Русије, али и великог броја других земаља – изјавио је Лихачов за руску агенцију Спутњик.

Давни сан о савезништву

Директор Центра за стратешке алтернативе Душан Пророковић каже да Русија исказује жељу и вољу за искреним савезништвом са Србијом.
– Мислим да је све ово пријатељска порука Србији да више не потписује никакве споразуме, договоре и документа с НАТО – закључује Пророковић.

Иако је уврежено мишљење у свакој од држава Балкана да је управо она најважнија и да се преко те државе ломе интереси светских сила, то наравно није тачно. Балкан је у суштини увек био на периферији светских догађаја, не баш небитан, али не и круцијалан за светске послове. Због тога што су “карте” у Европи готово подељене, а једини празан простор остаје на Балкану, сукоби великих сила се преносе и на овај простор, на шта је недавно упозоравао Карл Билт, бивши шведски премијер и Високи представник ЕУ у БиХ.

– Европски лидери имају јасан избор на Балкану – или ће се бавити тамошњим проблемима или ће се балкански проблеми бавити њима – изјавио је Билт.

Авиони још далеко

Споразум о куповини авиона МиГ-29 између Србије и Русије, који је потписан пре неколико месеци још није реализован. Иако је реч о ремонтованим авионима, они ће помоћи у патролној дужности српског ратног ваздухопловства. Међутим, према последњим информацијама, ови авиони неће имати одобрење да прелете од Русије до Србије, већ ће морати да буду размонтирани, возовима превезени за Србију и тамо монтирани, због чега најраније пре следеће године неће бити оперативни.

Страх Русије да ће бити потпуно истиснута и са Балкана, није неоправдан. Уласком Црне Горе у НАТО, што се очекује у следећих неколико месеци, Балкан ће готово потпуно бити део НАТО-а, односно све државе које излазе на море биће чланице ове војне алијансе. Државе које још нису ушле у НАТО, Србија, Македонија и БиХ су без приступа мору, те потпуно опкољене државама чланицама НАТО-а и тиме ван дохвата Русије.

Б. Ђокић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!