Економија

Антић: ММФ и Светска банка тражили и двоцифрено скупљу струју

Београд — Наредне три године није предвиђено повећање цене електричне енергије, изјавио је министар рударства и енергетике Александар Антић.

Антић каже да ће се процес финансијске консолидације реструктирања ЕПС-а базирати пре свега на повећању ефикасност и наплате, смањењу губитака и оптимизацији броја запослених.

“Међутим, ми имамо обавезу да заједно са Светском банком и ММФ пратимо остваривање плана финансијске консолидације, укупне односе на тржишту и да процењујемо и у односу на то доносимо одлуке”, рекао је Антић за ТВ Пинк.

Према његовим речима, постоји озбиљна диспропорција у цени електричне енергије, која је, оцењује, у Србији заиста најнижа у региону и у Европи и да још увек постоји озбиљна разлика између тржишне цене и цене ЕПС-а.

Пре свега, каже министар, влада води одрживу политику с једне стране, а с друге стране, одговорну социјалну политику, тако да суштински прати све параметре, а један од њих је и социјално-економски моменат код грађана.

“Ми смо протеклих пар година, на пример, имали константно захтеве и предлоге и од Светске банке и од ММФ-а да повећамо цену електричне енергије и за двоцифрене проценте. Било је годинама у којима је уопште нисмо повећавали, а било је година када је било минималних повећања цене”, рекао је Антић.

Како је додао, даје се максимални напор да се остваре циљеви у другим областима – повећање наплате, смањење губитака, повећање ефикасности, оптимизација броја запослених, уштеде у јавним набавкама и тако даље.

Антић је нагласио да се планира да се побољша наплата и изразио наду да је “ваљда јасно да електрична енергија мора да се плаћа” и навео да ЕПС има добру наплату код највећег броја грађана, више од 95 одсто.

“Морамо и то да унапредимо, јер, на крају дана, није поштено да 95 одсто људи плаћа сваког месеца, баке и деке прво што ураде када добију пензију – оду и измире своје обавезе, а неки покушавају то да прескоче. Напросто, нису они паметнији од свих осталих”, истакао је министар.

Додаје да, такође, често има примедби да су “врло опуштени према плаћању тих рачуна” – управо они боље стојећи, тако да министар подвлачи да се то неће толерисати.

“Ми то не толеришемо, боримо се и то је већ дало одређено повећање степена наплате, а кључно повећање које дефинишемо до 2019, мора ипак бити од привреде. У овом тренутку, боље стојимо код наплате када су у питању грађани, него привреда”, рекао је Антић.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. НЕЛАЖИТЕ НАС, МИ НИСМО ДЕЦА!

    Министар Антић прича да за наредне три године није предвиђено поскупљење електричне енергије, а ММФ и Светска банка су захтевали двоцифрено поскупљење. Ако је то тако морамо очекивати, свака част министру, поскупљење. Неће бити први пута лагања. Тврдња да је струја у Европи најевтинија код нас, није тачно. Јефтинија је у Македонији, Молдавији и у још неке државе, с друге стране стандард и плате су нам најнижи у Европи. Мене струја укупно кошта 8,953 дин/kWh, а само ЕПС-ова цена је 6,47 дин/kWh. Много нерационалности и неефикасности ЕПС-а се претачу у цену. При томе се не помињу губици енергије у транспорту 20%, оптимално око 5%, ненаплаћеност 18% (само РТБ Бор дугује 8,5 милиона РСД, а грађанима се шаљу приватни извршиоци за дуговања од 1000 динара). Такође се обелодањује крађа електричне енергије годишње у износу од 60 милиона евра откривено у контроли 2.456 мерних места, а која је вредност за више од три милиона мерних места, то не зна ни благи Бог. Ефикасност наших ТЕ, где се производи око 70% утрошене ел. енергије, енергетска ефикасност је 20 – 25%, упоређења ради у свету оно тежи ка 50%, а оптимално не ниже од 30%, малверзације, ненаменско трошење средстава.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!