Европа

ПОСТАВЉЕНА НОВА ЕВРОПСКА КОМИСИЈА Врата ЕУ остају отворена за западни Балкан

Нова „европска влада” с Урсулом фон дер Лајен на челу започеће свој петогодишњи мандат 1. децембра, мада Велика Британија, упркос законској обавези, није именовала свог кандидата за комесара. Посланици Европског парламента (ЕП) са великом већином су изабрали јуче нову Европску комисију (ЕК), која има 27 чланова. За нови састав ЕК гласао је 461 европосланик, 157 је било против, а 89 уздржано.

Тим Урсуле фон дер Лајен су подржале највеће политичке групе у Европском парламенту – Европска народна партија (ЕПП), Социјалдемократе и Либерали, док је група Зелених остала уздржана.

На пленарном заседању ЕП у Стразбуру Фон дер Лајенова је у говору у којем је изложила програм рада ЕК поручила да Европа може утицати на обликовање глобалног поретка. Она је у средиште петогодишње стратегије ЕУ ставила борбу против климатских промена, миграције, али и проширење на западни Балкан. У фокусу су се нашли и улога ЕУ у спољној политици, трговина, економија, дигитализација и иновације.

Фон дер Лајенова је јасно поручила да ће Европска унија добити геополитичку ЕК која јој је хитно потребна.

„Земљама истока, запада, југа и севера потребан је прави партнер у ЕУ”, оценила је Фон дер Лајенова.

Она је поручила и да ЕУ није само политика, закони и тржиште већ да су јој на првом месту људи са својим тежњама ка слободи, вредностима и бољој будућности.

„Током наредних пет година радићемо на трансформацији сваког дела нашег друштва и економије”, навела је она.

Фон дер Лајенова је европосланицима поручила да су заједно саставили одличан тим и да од парламента тражи подршку за „нови почетак Европе”.

„Ми смо спремни, још важније – Европа је спремна. Хајде да почнемо да радимо”, закључила је она.

Председница ЕК је климатске промене назвала „изазовом за опстанак” и нагласила да Европа има обавезу, али и моћ да делује на том пољу и не сме више да изгуби ниједан тренутак.

„Биће потребна велика улагања, укључујући и јавна и приватна. Европска унија ће финансирање борбе против климатских промена укључити у свој наредни буџет. Европа може утицати на то да глобални поредак буде бољи. То је њен позив и то европски грађани очекују”, изјавила је Фон дер Лајенова.

Како је пренео „Франкфуртер алгемајне цајтунг”, нова председница ЕК намерава да издејствује амбициозно улагање од три билиона до 2030. године за заштиту животне средине и отклањање последица климатских промена.

Нова лидерка је поручила да врата ЕУ за западни Балкан остају отворена: „Морамо показати својим пријатељима на западном Балкану да делимо исти континент, исту историју, исту културу и делићемо исту судбину.”

Фон дер Лајенова каже да је задовољна што у свом тиму има искусне дипломате као што су Ђузеп Борељ и Оливер Вархељи, који ће промовисати и штитити интересе ЕУ и подржати њене партнере.

„Јачаћемо своје партнере кроз сарадњу, јер јаки партнери чине јаку ЕУ”, оцењује Фон дер Лајенова.

Више посланика је у расправи подржало и циљеве нове ЕК кад је реч о системским економским реформама, имиграцији и, нарочито, поштовању демократских норми и владавине права у ЕУ.

Манфред Вебер, шеф европских народњака и бивши „шпиценкандидат”, рекао је да ЕПП пружа пуну подршку Европској комисији Фон дер Лајенове. „Остварили смо свој циљ, добили смо прву жену на челу ЕК”, казао је он, додајући како европски народњаци у ЕП имају половину жена посланика.

Лидерка социјалиста у ЕП Ираче Гарсија Перез дала је подршку Фон дер Лајеновој рекавши да њена парламентарна група има врло јасну визију онога што треба радити у наредних пет година: „Потребна нам је зеленија, ’женственија’ и социјална Европа. Надамо се да ће ЕК поступити одговорно.”

Највише критика је стигло из табора Зелених. Копредседавајућа групе Зелених у ЕП Франциска Марија Ска Келер поручила је да не могу да подрже нову Европску комисију јер су против тога да мађарски комесар буде задужен за ресор проширења.

„Како неко ко представља власт која константно крши и подрива законе и вредности ЕУ може да говори земљама које желе да се придуже ЕУ да апсолутно морају да поштују права и законе ЕУ? То је цинично”, изјавила је Келерова.

ЕК ће имати три извршна потпредседника

Урсула фон дер Лајен (Немачка) – председница ЕК

Франс Тимерманс (Холандија) – извршни потпредседник који ће координисати рад на Европском зеленом споразуму и водити политику климатске акције

Маргрете Вестагер (Данска) – извршна потпредседница која ће координисати послове око дигиталне агенде и комесарка за конкуренцију

Валдис Домбровскис (Летонија) – извршни потпредседник који ће координисати рад на економији која ради за људе и комесар за финансијске услуге

Остали потпредседници:

Ђузеп Борељ (Шпанија) – високи представник за спољну и безбедносну политику ЕУ

Вера Јурова (Чешка) – потпредседница за вредности и транспарентност

Маргаритис Схинас (Грчка) – потпредседница за унапређење европског начина живота

Марош Шефчевич (Словачка) – задужен за међуинституционалне односе и предвиђање

Дубравка Шуица (Хрватска) – бавиће се демократијом и демографијом, а у име ЕК радиће и на Конференцији о будућности Европе

Комесари:

Јоханес Хан (Аустрија) – комесар за буџет и администрацију

Дидије Рејндерс (Белгија) – комесар за правду, укључујући питање владавине права

Марија Габријел (Бугарска) – комесарка за иновације и младе

Стела Киријакидес (Кипар) – комесарка за здравство

Кадри Симсон (Естонија) – комесарка за енергетику

Јута Урпилаинен (Финска) – комесарка за међународно партнерство

Тијери Бретон (Француска) – комесар за унутрашње тржиште и одбрану и свемир

Оливер Вархељи (Мађарска) – комесар за суседство и проширење

Фил Хоган (Ирска) – комесар за трговину

Паоло Ђентилони (Италија) – комесар за економију

Виргинијус Синкевичијус (Литванија) – комесар за природну средину, океане и рибарство

Николас Шмит (Луксембург) – комесар за радна места и социјална права

Хелена Дали (Малта) – комесарка за равноправност

Јануш Војћеховски (Пољска) – комесар за пољопривреду

Елиза Фереира (Португалија) – комесарка за кохезију и реформе

Адина Валеан (Румунија) – комесарка за транспорт

Јанез Ленарчич (Словенија) – комесар за управљање кризама

Илва Јохансон (Шведска) – комесарка за унутрашње послове

Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Шаргарепа још увек стоји довољно далеко, а Срби хипнотисани бајкама НАЈВЕЋЕГ ГЛОБАЛНОГ ЛАЖОВА
    надају се да ће је дохватити.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!