Здравље

Правилном исхраном против карцинома дебелог црева

РОШТИЉ, печења, пршута и сланина којих на нашим тањирима има више него што је потребно, а мало хране која се једе кашиком, допринело је да рак дебелог црева, у Србији „однесе“ 2.300 људи годишње.

Карцином дебелог црева спада у најчешће злоћудне туморе у нашој популацији.

Годишње оболи 4,6 одсто мушкараца и 3,2 одсто жена. Сваке године се открије више од 3.500 новооболелих.

О великој раширености овог тумора говори и чињеница да је по учесталости узрока смртности од малигних болести карцином дебелог црева на другом месту, иза карцинома дојке код жена и карцинома плућа код мушкараца.

Професор др Драган Радовановић, управник Клинике за хирургију у КБЦ „Драгиша Мишовић“, каже да осим традиционалног начина исхране у коме преовлађују печена или пржена црвена меса, месне прерађевине, димљени производи, конзервирана храна, и начин припреме хране у коме доминира пржење и печење, има значајног удела у повећаном броју тумора дебелог црева:

– Исхрана је први фактор ризика. У другу групу спадају генетски фактори односно наслеђе, а у трећу хроничне зпаљенске болести дебелог црева. Од осталих фактора најзначајнији су гојазност и физичка неактивност.

ОТКРИВАЊЕ ПОЛИПА

ПРЕВЕНТИВНИ, скрининг прегледи су важан начин превентиве рака дебелог црева, каже проф. Драган Радовановић. Откривање полипа, који се у већини случајева претварају у рак, и њихово уклањање, у потпуности спречава развој злоћудног тумора дебелог црева. – Неопходно је да се сви старији од 50 година подвргну превентивним прегледима, тесту на окултно крварење у столици, ректосигмоидоскопију и колоноскопију – упозорава др Радовановић.

Осим што једемо превише црвеног меса, на јеловнику нам се све ређе налазе воће, поврће, храна богата влакнима. А ове намирнице, као и храна кувана на нижој температури боље штите црева од упала и полипа, од којих се тек после неколико година развије карцином.

– Печење и пржење хране погодују настанку материја које повећавају ризик од рака дебелог црева. Такав ефекат нема кување хране на нижој температури. Морамо више да једемо воће, поврће, сирову или кувану храну. Влакнаста храна је веома важна, а извор влакана су воће, поврће и житарице – објашњава проф. Радовановић.

Иако је један од најучесталијих, рак дебелог црева истовремено спада у ретку групу малигних тумора који се могу у потпуности превенирати.

– Здрав начин исхране подразумева што већи унос влакнасте хране, свежег воћа и поврћа (посебно заштитно дејство имају купус, кељ, карфиол, броколи). Повољан начин исхране представља медитеранска кухиња у којој се често употребљава маслиново уље које садржи полифеноле, сирово поврће (паприка има ликопен, лук органске сулфиде), риба. Заштитни ефекат има и уношење калцијума, селена, Ц, Е и Б витамина, фолата – наводи проф. Радовановић.

Физичка активност и гојазност имају значајну улогу у повећаном ризику за настанак малигнитета дебелог црева. Више од 50 различитих студија је показало да ризик за настанак рака дебелог црева опада за четвртину код особа које имају редовну физичку активност.

РИЗИК ПОСЛЕ 40.

РИЗИК од појаве карцинома дебелог црева нагло расте после четрдесете године живота – 91 одсто оболелих је старије од педесет година. Свака особа старија од педесет година има ризик од 4,8 одсто да оболи од злоћудног тумора дебелог црева.

– Редовна активност смањује запаљенске процесе у слузници церва, побољшава транспорт садржаја кроз црева чиме се смањује изложеност слузнице штетним факторима. Смањује се ниво инсулина и других хормона који помажу раст тумора. Физичка активност смањује телесну тежину и проценат телесних масти, што такође доприноси смањењу ризика од рака дебелог црева – каже др Радовановић.

Превенција овог карцинома је врло важна јер болест у раним фазама не даје никакве тегобе. Симптоми се појављују тек кад карцином узме маха, а клиничка слика узнапредовалих тумора разликује се код леве и десне половине дебелог црева.

– Карцином десне половине дебелог црева даје знакове малокрвности, уз пратећи губитак на телесној тежини. Могућа је појава болова у десној половини трбуха. Тумори леве половине дебелог црева узрокују појаву свеже крви у столици, поремећај пражњења црева, пролив или затвор, губитак на телесној тежини и болове у левој половини трбуха. Тумори самог завршетка дебелог црева, поред крви у столици, могу да се манифестују и лажним нагоном за пражњење – појашњава проф. Радовановић.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!