Економија

Предузетници у Србији плаћају веће порезе него у Немачкој

Предузетник који себи исплаћује минималну зараду, у Србији за порез и доприносе даје чак 44,22 одсто укупних прихода, у Хрватској 25 одсто, у Мађарској од 25 до 35 одсто, а у Немачкој само 21,13 одсто

Високе државне дажбине један су од кључних разлога зашто привреда процењује да чак 29 одсто фирми и предузетника одлучује да послује у сивој зони.

Као главни разлог готово две трећине испитаника у истраживањима НАЛЕД-а наводи високи порез и доприносе на зараде и у складу с тим 43 одсто привредника види избегавање ових обавеза као најзаступљенији облик сиве економије.

Анализа пореског и непореског оптерећења почетника у пословању, коју је урадио НАЛЕД у сарадњи са Факултетом политичких наука, показала је путем симулације упоредивих примера да предузетник који води пословне књиге и себи исплаћује минималну зараду, у Србији за порез и доприносе мора да издвоји чак 44,22 одсто укупних прихода, у Хрватској 25 одсто, у Мађарској од 25 до 35 одсто, а у Немачкој чак упола мање (21,13 одсто).

Иако се у нашој земљи предузетници доминантно опредељују да порез плаћају паушално и они су изложени високим трошковима. Власник фризерског салона годишње ће на име паушалног пореза платити од 145.000 до 250.000 динара у зависности од општине у којој послује, а власник ИТ фирме од 235.000 до готово 400.000 динара, чак и да ништа не приходују.

– У складу са препоруком НАЛЕД-а, Национални програм за сузбијање сиве економије као једну од 108 мера и активности предвиђа увођење пореског ослобођења у првој години пословања за младе и незапослене на евиденцији НСЗ. Очекујемо од Владе и Министарства финансија да спроведу ову меру до краја 2017. у складу са усвојеним планом јер уколико желимо да стимулишемо предузетништво, добровољно поштовање прописа и прелазак у легалне токове неопходно је да уведемо подстицаје у овој области – каже председник Савеза за фер конкуренцију НАЛЕД-а и председник УО Социјете женерал банке у Србији Горан Питић.

Подстицајне мере посебно су важне за развој предузетништва међу младима код којих је стопа незапослености на крају 2016. била 31,3 одсто и готово три пута је виша од опште стопе. У поређењу са земљама ЕУ, Србија има четврту по висини стопу незапослености младих. Још важније, самозапошљавање младих у Србији је ретка појава – само 7,8 одсто има статус послодавца или су запослени у породичној фирми, а више од 60 одсто нема жељу да покрене бизнис.

Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!