Политика

Прича о референдуму је наобичнија режимска куповина времена

Имали смо неке консултације у оквиру своје четири општине и сматрамо да би у питање требало да се убаци и нешто што је везано за шиптарске институције на северу. Кроз питање би требало да прође такав један ветар захваљујући коме би народ могао да препозна о чему се ради

Иза оног питања које је предложио Вучић мора буде један политички зарез после кога ће да пише нешто што ће да наведе народ на размишљање

Питање је јако битно. Оно је кључна ствар! У питању је и одговор

Имамо нешто и за могућу ситуацију да референдумане буде, али засад нећемо о томе

У сваком случају, ниједан од нас четворице неће учествовати у примени бриселског споразума јер сматрамо да нас он гура у нешто што је туђа држава

ДОШАО је дан кад се Ивица Дачић и Александар Вучић неће гледати ни са својим истомишљеником Томиславом Николићем, ни са својом послушном, поданичком скупштинском већином. Дан у којем ће морати да се погледају у очи са својим народом. И то: не са оним из београдског „круга двојке”, већ – са најтврђим Србима.

Са лидерима српског севера Косова који – најблаже речено – нису одушевљени београдском влашћу нити фасцинирани баронесом Кетрин Ештон.

Са једним од њих – председником општине Зубин Поток Славишом Ристићем – Факти су разговарали након повратка делегације севера из Бањалуке где је добила подршку председника РС Милорада Додика.

Са чиме долазите у Београд и шта ћете рећи Вучићу о референдумској понуди коју вам је преко медија послао?

РИСТИЋ: Са Вучићем ћемо се срести у 11 сати а требало би да се после тога видимо са обојицом – и са председником Владе Ивицом Дачичем и са његовим првим замеником. Међутим, какви ће бити наши ставови на тим састанцима зависи и од састанака које ћемо имати пре тога у Београду: у 9 ујутро би требало да се видимо нас четворица председника општина са севера Косова и Метохије и неки људи који су били на претходном састанку. Тада ћемо да усагласимо ставове и да видимо шта нам је чинити.

Да ли искључујете могућност десинхронизације?

РИСТИЋ: Који год ставови да буду – ми ћемо бити јединствени и тако ћемо наступати. Нећемо се подвајати. Нећемо правити никакве искораке.

Пробаћемо да нађемо нешто што одговара пре свега народу са севера, а иза тога, наравно, што одговара Србији. Шта ће то конкретно бити и како ће се одвијати разговор – то у овом тренутку не знам. Али: знаћу већ око 10 сати ујутру.

Шта ћете урадити ако од Вучића – или неког другог – чујете сутра да Србија може да добије само референдум који ће расписати власт и референдумско питање које ће формулисати власт, а већ је најављено „Да ли сте за бриселски споразум или не”? И, да ли остајете при експлицитном захтеву за референдумом који ће бити народни, или ћете можда попустити?!

РИСТИЋ: Могуће је да се догоди ово задње што сте рекли – управо ако референдумско питање буде конципирано на тај начин. Наравно да би грађани гласали за потписивање споразума, јер за то навијају и Влада, и скупштинска већина, и многи медији! Само, у тако нешто – где смо потпуни губитници – ми нећемо да уђемо!

Да поновим: ујутру ћемо да видимо шта ћемо да договоримо, али, зашто бисмо улазили у нешто што је осуђено на пропаст?

Да ли то значи да можемо да дођемо у ситуацију да нема референдума? У ситуацију у којој власт нуди само „свој” референдум, а не спречава „народни”?

РИСТИЋ: Моје процене су у овом тренутку да је врло могуће да се тако нешто догоди и да се одустане од референдума. Јер, ако референдумско питање буде конципирано сада власт тражи, онда нема сврхе губити време и правити додатне трошкове (мада овде трошак није толико битан).

Како питање треба да изгледа да бисте ви пристали на њега?

РИСТИЋ: Питање поставља Влада. Ми смо имали неке консултације у оквиру своје четири општине и сматрамо да би у питање требало да се убаци и нешто што је везано за шиптарске институције на северу. Кроз питање би требало да прође и такав један ветар захваљујући коме би народ могао да препозна да ће на северу да се инсталирају, например, шиптарски закони. Дакле: да народ препозна да треба да се нешто догоди на северу што до сада нисмо имали и што нас директно увлачи у косовску државу.

Ако то не буде провејавало кроз питање, онда ми нећемо да пристанемо. Чини ми се тако. Не знам још …

А, да ли бисте пристали на референдум над којим народ нема контролу, на којем и гласање, и пребројавање, и организацију и све друго контролише искључиво власт?

РИСТИЋ: Ако Влада распише референдум и постави питање, онда ми не можемо много да тражимо да се у питању постави и неки наш интерес. Јер: то расписује Влада. Али, ако бисмо ми скупили довољан број гласова, онда бисмо могли да утичемо на питање.

Ко би онда контролисао процес?

РИСТИЋ: Влада – у сваком случају! Она ће формирати бирачке одборе и мислим да ми не бисмо могли да утичемо на њихов састав.

Шта ако ниједан од ваших услова не буде задовољен? Ако не буде референдума? Како се ту уклапају превремени избори?

РИСТИЋ: Сада говоримо хипотетички, а видећемо сутра да ли ћемо инсистирати на референдуму. Али, ако га не буде, онда ће нас четири председника тражити од Владе додатне гаранције. Уосталом, видећемо тек како ћемо то конципирати… Међутим, ниједан од нас четворице неће учествовати у примени бриселског споразума јер сматрамо да нас он гура у нешто што се зове туђа држава.

Дакле, суштина је да иза оног питања какво је предложио Вучић буде и један зарез после кога ће да пише нешто што ће да наведе народ на размишљање.

Имате ли још неких услова које носите у Београд?

РИСТИЋ: Видећемо и проценићемо на основу онога што нам буде рекао Вучић. Много шта ће зависити од тога докле он може да иде у либерализацији питања. Питање је јако битно. Оно је кључна ствар! У питању је и одговор!

Све у свему: видећемо сутра. Мада ми се чини да тог референдума неће ни бити.

На почетку разговора сте споменулу „неке људе” са којима ћете се сутра усагласити и формулисати наступ пред Вучићем и Дачићем. Ко су они?

РИСТИЋ: На састанку ће ујутру бити начелник Косовско-митровачког округа Раденко Недељковић, народни посланик Бојан Јаковљевић, Вулинов саветник из Канцеларије за Косово и Метохију Зоран Милојевић. Тај састав је био на последњем састанку са Вучићем и Дачићем.

Ипак, вероватно сте припремили некакав став и пре састанка са њима о томе шта чинити ако не буде референдума?

РИСТИЋ: Добро, има ту неких наговештаја шта би било решење за такву ситуацију, али засад нећемо о томе.

 

Факти

 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!