Економија

Привреда губи чак 500 милиона евра због снега

Висока цена Незапамћено невреме „удариће” на економију у два смера, смањиће БДП и нанети велику имовинску штету

Хоће ли ЕПС издржати потрошњу струје

Професор Економског факултета у Београду Љубодраг Савић каже да нема скоро ниједне делатности у Србији која није погођена лошим временом.

– Директну штету трпе сви који због високог снега и непроходних путева не могу нормално да функционишу, индустрија, саобраћај, производња и услужна предузећа. Индиректну штету трпе сви који не могу да нормално дођу на посао. Ту су и службе које одржавају инфраструктуру, њихове машине раде по 24 сата и то није добро. ЕПС је забележила рекорд у производњи, па се поставља питање, ако невреме потраје, да ли је могуће одржати овај систем у нормалном стању – пита Савић.

 Због рушења кровова на кућама и прокишњавања, предвиђа се и велика материјална штета, нарочито након отапања снега и бујања потока и мањих река.

 – Србија ће због непогода имати директну штету од 300 до 500 милиона евра – израчунао је Здравковић за Пресс.

Процене Уније послодаваца Србије, на основу информације које пристижу из јужне, источне и западне Србије, Шумадије и Војводине, говоре да је због веома ниских температура готово свако треће производно предузеће обуставило рад или редуковало производњу.

– Предузећа не могу да загреју просторије за рад, имају проблеме у снабдевању енергентима и одржавању производње, допремању сировина по завејаним путевима… Дневни губитак привреде, само у ужој Србији, јесте између три и пет милиона евра. Ситуација је нешто боља у Војводини, тако да је тамо до прекида рада дошло само у пет одсто производних фирми – каже портпарол Уније Драгољуб Рајић.

Он подсећа да фирме у области транспорта због честих кварова на возилима имају двоструко веће трошкове.

Снег је крив за све

Виши научни саветник европске истраживачке групе „Кашман и Вејкфилд” Саша Милојевић каже да је штета у Србији због временских непогода, према грубој процени, од 400 до 500 милион евра. Милојевић је за Пресс рекао да је ова сума углавном комбинација директних штета по потрошњу, пољопривреду, индустрију и поново покретање производње.

– Биће интересантно видети у којој мери ће лоше време и хладноћа имати ефекат по потрошњу и трговину на мало. С обзиром на то да је изборна година у Србији, аргументом лошег времена може се бескрајно манипулисати, тако да ако БДП подбаци, очити кривац биће снег – каже Милојевић.

Начелник сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Предраг Марић подсећа да је Влада пре непогоде одлучила да 14 општина у Србији добије помоћ од 69 милиона динара.

 – Након проглашења ванредне ситуације општинама је одобрено још 85 милиона динара за додатну механизацију, дневнице и гориво – каже за Пресс Марић.

 

Прес 

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!