Економија

Привреда пред колапсом, а лече је популизмом?

– Привреда Србије је у депримираном стању и и питање је када ће све потпуно стати и настати потпуни колапс, због чега Влада не треба да се бави популизмом и демагогијом већ да привреди укаже на јасне планове и циљеве шта треба да се ради – изјавио је јуче председник клуба „Привредник„ Бранислав Грујић на скупу „Економски приоритети Владе„ у ПКС-у, и поновио „молбу Влади да се не бави демагогијом већ да изађе с јасним циљем и курсом шта треба да се ради и где идемо”. – Очекујемо од ове владе да представи јасну визију и курс где треба да будемо 2014. и 2015. године.

Грујић је запитао како држава намерава да смањи незапосленост с 24 на 15 одсто и како да привуче домаће и стране инвеститоре. Он је поручио да је Србији потребна темељна реформа и реорганизација друштва, и указао на то да су се и у свету промениле оријентације политичких руководстава која се све више баве економским питањима а не демагогијом.

Мере које Влада Србије најављује за опоравак привреде предузетници доживљавају као нова оптерећења и те мере у суштини не помажу привреди, изјавио је  председник Асоцијације малих и средњих предузећа Милан Кнежевић.

Ниједна од тих мера не значи растерећење привреде и све те мере су трошковне, рекао је Кнежевић новинарима у Привредној комори Србије и додао да је најгора од тих мера ново најављено задуживање по моделу подстицајних кредита, јер 70 одсто привреде не може узети те кредите кратке рочности. Стални представник Међународног монетарног фонда у Србији Богдан Лисоволик потврдио је јуче да ће мисија Фонда доћи у Београд у септембру, али током званичних разговора с представницима Владе Србије неће бити речи о новом аранжману. Он је на конференцији о економским приоритетима Владе Србије рекао да ће се том приликом разговарати о новом Закону о Народној банци Србије.

Државни секретар у Министарству финансија и привреде Влајко Сенић јуче је такође најавио долазак мисије ММФ-а, с којом ће бити вођени разговори о јавним финансијама у Србији и начину за превазилажење кризе. Он је такође рекао да једна делегација ММФ-а на нивоу техничких експерата долази у уторак у Београд да се упозна са стањем у јавним финансијама Србије и ту ће остати наредну недељу. Рекао је и да је економска ситуација у земљи веома тешка, при чему за отплату дугова и финансирање дефицита буџета треба обезбедити око четири милијарде евра до краја године, а за финансирање камата на кредите држава мора да издвоји око 66 милијарди динара.

– Решење проблема неликвидности је приоритет број један за српску привреду – изјавио је јуче председник Привредне коморе Србије Милош Бугарин. – Општа је пракса да сви свима дугују и нико ником не плаћа, што мора да се прекине.

Бугарин је рекао да тренутни дугови јавног сектора износе више од 110 милијарди динара и апеловао у име привреде на државу да се прекине ланац генерисања дуга привреди од јавног сектора, успостави финансијска дисциплина у плаћању, ефикасно решавање судских спорова и обезбеди примена законских прописа.

– Без решења проблема неликвидности српске привреде не може се решити ни питање стабилизације јавних финансија, смањења буџетског дефицита, јавне потрошње, незапослености и повећања привредне активности – навео је он. – Неликвидност привреде доводи до генерисања дужничког ропства које води у гашење предузећа.

Председник ПКС-а је навео да неликвидност за последицу има пад привредне активности, производње и извоза, смањење прилива у буџет и смањење запослености. Бугарин је оценио да је криза додатно продубила неликвидност и да највећи цех плаћају мала и средња предузећа, а највећи генератор неликвидности, по његовим речима, су јавни сектор, фондови, предузећа с којима је раскинут уговор о приватизацији и трговински ланци.         

Е. Дн.


Индустрија пала четири одсто

Индустријска производња у Републици Србији у јулу 2012. године мања је четири одсто у односу на јул 2011. године, а у односу на просек прошле године мања је 7,6 одсто, објавио је јуче на свом сајту Републички завод за статистику.

Посматрано по секторима, у јулу 2012. године, у односу на исти месец лане, забележен је пад производње у прерађивачкој индустрији (6,2 одсто), снабдевању електричном енергијом, гасом, паром и климатизацији (2,7 одсто), док је у рударству евидентиран раст од 19,4 одсто.

Раст продукције забележен је код капиталних производа (22,3 одсто), трајних производа за широку потрошњу (4,9 одсто) и нетрајних производа за широку потрошњу (1,9 одсто).

 

Дневник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!