Србија

Прскали пестицидима сунцокрет и уништили преко 3.000 кошница са пчелама

ВИШЕ од 3.000 кошница, у околини Кикинде, остало је без роја, због масовног помора пчела. Узрок још није познат, али пчелари сумњају да је реч о тровању инсектицидима којим се запрашује сунцокретово семе, јер је угинулих инсеката, осим у кошницама, било и на главицама сунцокрета.

Републички фитосанитарни испектор јуче је узео узорке сунцокретових глава са парцела биљке на којима су пчеле, пре него што су страдале, слетале ради испаше. Тек после тога отклониће се недоумица да ли је, можда, банатске пчелињаке десетковала нека болест, односно с других подручја донета зараза, или су произвођачи меда у праву када категорички тврде да се ради о тровању хемијским препаратима, којим се третира сунцокретово семе пред сетву.

– Нема теорије да је наше пчеле потаманила нека болештина, рецимо америчка куга, болест пчелињег легла, која се, иначе, поступно јавља и подуже траје – наглашава председник Удружења пчелара кикиндске општине Саша Чолак. – Нема ни најмање назнаке да је у питању друга болест – вароа, коју изазива крпељ сишући крв пчелињим ларвама. Јасно је као дан да је тровање у питању, јер пчеле умиру у кратком року, у истом дану, после повратка с испаше.

Према речима Родољуба Живановића, председника Савеза пчеларских организација Србије, стање у погођеним пчелињацима је катастрофално, а штета се мери милионима. Постоје, чак, и извештаји о тровању дивљачи.

– Незванично, многи пољопривредници су сами третирали семе сунцокрета неоникотионоидима, који су на црно увезени у Србију – тврди Живановић. – Ако се потврди да су отроване, до тога је дошло због превеликих доза, јер је третман нестручно урађен. Инсистирамо на томе да се тровачи открију и казне, због нелегалне употребе хемијских средстава. Али и да надокнаде причињену штету пчеларима. Овај отров и преко полена, који пчеле унесу у кошницу, може да убије зимске живе јединке, које то једу. Чак и кад их не отрује, ремети им оријентацију, па не знају где да се врате кад изађу.

И председник Савеза пчеларских организација Војводине Стојан Анђелковић убеђен је да пчеле умиру масовно након што претходно слете на сунцокретов цвет. Ти отрови, баш због тога што је њихова и најмања количина смртоносна за пчеле, одавно не смеју да се користе у Европи, а код нас је њихова забрана на снази тек од 1. јула ове године.

СУРДУЛИЦА

УДРУЖЕЊЕ пчелара “Матица” из Сурдулице, такође је почетком јула имало проблем са тровањем пчела. Па је без ових инсеката остало 250 кошница из ових крајева. Они су упутили апел воћарима да се према пчелама односе савесно и хумано, јер је корист коју од њих воћари остварују већа него за пчеларе.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!