ЕвроАзија

Рачунарска моћ руског Центра за управљање одбраном три пута већа него Пентагона

ПУТИН: Оружане снаге су за протеклих годину дана добиле више од 4,5 хиљаде модела оружја и војне технике: 142 авиона, 135 хеликоптера, четири подморнице, 15 бродова и чамаца, 19 зенитно-ракетних система, 590 тенкова и оклопних возила пешадије

Министар одбране РФ Сергеј Шојгу пренео је Путину да ће удео новог и најмодернијег оружја у 2015-ој у ратном ваздухопловству бити 33 одсто, у ратној морнарици до 51 одсто, у ракетним стратешким снагама до 57 одсто, у ваздушно-космичкој одбрани до 54 одсто, а у падобранско-десантним јединицама – до 40 одсто

ПРЕДСЕДНИК Русије Владимир Путин посетио је 19. децембра, на дан заједничке примопредаје јединицама војних производа, Национални центар за управљање одбраном.

Током примопредаје, везу с Националним центром успоставили су команданти родова и видова војске, војних јединица, као и представници војних предузећа.

Шеф руске државе је истакао да су се јавне набавке за потребе војске у 2014. години повећале 1,5 пут у поређењу с прошлом годином.

По његовим речима, војска је добила више од 4,5 хиљаде модела оружја и војне технике: 142 авиона, 135 хеликоптера, четири подморнице, 15 бродова и чамаца, 19 зенитно-ракетних система, 590 тенкова и оклопних возила пешадије.

Осим тога, на дежурство су ступила три стратешка ракетна система „Јарс“, модернизовано је седам стратешких бомбардера.

„Постигли смо добар темпо рада“ – констатовао је Путин и позвао да се и следеће године изврше сви задаци у оквиру војних јавних набавки, с тим да до краја године удео нових врста оружја и технике износи од 30 до 60 одсто.

При том, руски врховни командант је захтевао да се војна индустрија ослободи зависности од увозних технологија и да се покрене производња модела који превазилазе стране конкуренте.

„Производњу целокупне линије савремених модела оружја треба да обезбеди управо домаћа индустрија… Треба се ослободити зависности од увоза технологија, склопова и механизама“ – рекао је Путин током састанка у Министарству одбране РФ посвећеном примопредаји војних производа.

„Важно је не само дати поруџбине нашим предузећима и конструкторским бироима, већ и покренути производњу која је боља него код иностраних конкурената“ – додао је руски председник.

Национални центар за управљање одбраном у Москви отворен је почетком децембра. Како је приликом рапорта председнику рекао начелник Центра генерал-потпуковник Михаил Мизинцев, рачунарска моћ Националног центра за управљање одбраном Русије три пута је већа од таквог система Пентагона.

По речима Мизинцева, срце софтверско-хардверског комплекса је систем унификованих, територијално распоређених, моћних центара који дуплирају један другог.

„Њихова збирна рачунарска моћ превазилази показатеље таквог система за обраду података Пентагона три пута, а количина чуваних података – 19 пута“ – казао је Мизинцев.

„За функционисање центара за управљање Оружаним снагама на јединственом заштићеном информационом простору створен је софтверско-хардверски систем који суштински обавља функције аутоматизованог система за управљање одбраном земље“ – истакао је Мизинцев.

Путин је, иначе, затражио да руске подморнице плове, а не да буду у матичним лукама.

Министар одбране РФ Сергеј Шојгу пренео је Путину да ће удео новог и најмодернијег оружја у 2015-ој у ратном ваздухопловству бити 33 одсто, у ратној морнарици до 51 одсто, у ракетним стратешким снагама до 57 одсто, у ваздушно.космичкој одбрани до 54 одсто, а у падобранско-десантним јединицама – до 40 одсто.

Додао је да ће у Оружаним снагама РФ број професионалних војника крајем следеће године достићи 352.000.

 

Факти

фото: Alexei Nikolsky/RIA Novosti/Kremlin via Reuters

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!