Србија

Радници пропалих државних предузећа у Нишу: Нећемо да штрајкујемо глађу, већ смо гладни!

Ниш – Око 200 радника пропалих друштвених предузећа у Нишу који већ годинама од државе потражују заостале зараде окупило се јуче у знак протеста испред Градске куће, а део окупљених, који ма има проширене захтеве, након протестног скупа организовао је и протестну шетњу централним нишким улицама.

Они су најавили да ће „шетати“ сваког петка док захтеви не почну да се испуњавају.

„Нећемо да штрајкујемо глађу зато што смо већ гладни, али ћемо у знак протеста да шетамо. Већ предуго слушамо иста, лажна обећања о исплати зарада. Замајава нас држава, односно власт, а и наше колеге које у наше име преговарају.

За разлику од њих, који траже да држава исплати зараде само радницима који су тужили државу, а радили су у предузећима за које стечај није завршен, ми раднике не дискриминишемо, већ захтевамо исплату за све раднике пропалих друштвених предузећа, без обзира да ли су тужили државу или нису, и да ли је стечај завршен или не.

Такође тражимо повезивање радног стажа и социјални програм за оне који су из фирми отишли без остваривања тог права“, рекао је за наш лист Радиша Спасић, представник бивших радника Електронске индустрије Ниш, додајући да су се овим захтевима придружили и радници пропалих друштвених предузећа у Зрењанину, Аранђеловцу, Краљеву, Крушевцу, Јагодини, Сврљигу, Апатину, Оџацима, Ужицу и Пироту.

Представник делегације ових радника Жарко Ђорђевић, који већ годинама у њихово име преговара о исплати заосталих зарада, рекао је новинарима да их неће позивати у протесне шетње, већ да ће и даље истрајавати „на мирном решењу проблема“.

Он је казао да ће се наредне седмице „сигурно“ састати са неким из Владе Србије или из надлежних министарства како би разговарали о исплати.

Према доступним подацима, само у Нишу је евидентирано више од девет хиљада таквих радника, којима, према прелиминарним пројекцијама, држава дугује око 4,5 милијарди динара, уколико им буде исплаћивала минималце. Ови радници су били запослени у друштвеним фирмама које су након неуспешног реструктуирања или приватизације отишле у стечај, као што су ЕИ, Машинска индустрија Ниш, Грађевинар, Нитекс или Јатребац.

Председник Владе Александар Вучић је пре пет месеци, у време када је Влада радно боравила у Нишу, обећао делегацији ових радника, коју је предводио Ђорђевић, да ће до краја прошле године бити „урађен модел“ и започети исплата заосталих зарада.

Међутим, када је прошлог месеца посетио Ниш, како би положио камен темељац за фабрику Леони, поручио им је преко медија да пара за њих- нема, а да ће исплата онога што су давно зарадили ићи „у складу са могућностима“.

Новинаре који су неколико пута поновили питање о почетку исплате- пошто нису добијали прецизни одговор, назвао је „непристојним“, а понављање питања „провокацијом“, смишљеном јер „њиховим председничким кандидатима не иде добро“.

З. Милановић, Данас

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!