Америке

Расни протести у Њујорку: Нема правде, нема мира!

Још једном белом полицајцу неће бити суђено за то што је током покушаја хапшења убио ненаоружаног црног мушкарца. Припадник њујоршке полиције ослобођен је кривице иако је протеклог лета на улици удавио препродавца цигарета, што је довело до масовних, мирних протеста у Великој јабуци у ноћи између среде и четвртка када су демонстранти узвикивали да животи Афроамериканаца „ништа не вреде”.

Данијел Пенталео „добио је опроштај” што је у јулу „стегао крагну” Ерику Гарнеру, асматичару, који је убрзо почео да се гуши. Пенталео није склањао руку испод Гарнеровог врата иако је овај више пута упозоравао: „Не могу да дишем!”

Преминуо је убрзо после овог инцидента на Статен ајленду (један део Њујорка), на чијим улицама је незаконито продавао цигарете, због чега су снаге реда и хтеле да га ухапсе, подсећа Си-Ен-Ен. Судски вештаци су његову смрт окарактерисали као убиство олакшано његовом гојазношћу. Гарнер је био ожењен, отац петоро деце и велику породицу је издржавао радом у сивој економији.

Око 200 људи зауставило је саобраћај на једном њујоршком аутопуту, а 83 је ухапшено. Окупљања су била углавном мирна и није било сукоба грађана и снага реда, па ни честих потезања пендрека, сузавца и димних бомби. Окупљени су се премештали са Централне станице метроа преко Тајмс сквера, али нису успели да се пробију до центра „Рокфелер”, где се одржавала манифестација свечаног кићења јелке и паљења свећица.

Американци не могу да се отргну утиску „већ виђеног” јер је колико прошле седмице бели полицајац Дарен Вилсон избегао да одговара за усмрћивање ненаоружаног црног тинејџера Мајкла Брауна у августу у Фергусону, градићу у близини Сент Луиса. Мото демонстраната који су широм САД протестовали због трагедије у држави Мисури био је „Руке увис, не пуцај”, што је алузија на тврдње сведока да је Браун са подигнутим рукама бежао па није могао да представља опасност по живот полицајца. Њујорчани су узвикивали последње Гарнерове речи: „Не могу да дишем, не могу да дишем!” Повици су имали за циљ да покажу да човек који се гуши не може да науди снагама реда па је сила која је над њим примењена сигурно била прекомерна.

„Нема правде, нема мира! Нећемо расистичку полицију”, чуло се и у Вашингтону и Филаделфији.

„Фергусон је свуда”, одјекивало је у Оукланду у Калифорнији.

Захваљујући снимку који су начинили пролазници, видео-запис трагедије са Гарнером појавио се на интернету и могуће је погледати га и на „Јутјубу”. Он се опирао хапшењу и тражио од снага реда да га оставе на миру, а онда је неколико полицајаца скочило на њега оборивши га на земљу, док га је Пенталео чврсто држао испод врата. „Стезање крагне” је забрањена пракса у њујоршкој полицији, али то није сметало пороти да донесе ослобађајућу пресуду.

Како објашњава утицајни сајт „Слејт”, у САД се подразумева да полицајци који убијају осумњичене не раде ништа лоше или противзаконито. Оно што овакву праксу додатно компликује јесте то што су жртве углавном Афроамериканци, што значи да проблем прераста у увек осетљиво расно питање.

Последњи талас расних немира показао је да афроамеричка мањина сматра да је полиција дискриминише и да су снаге реда лаке на обарачу када пред собом имају припаднике поменуте заједнице. На посредан начин то је признао и председник Барак Обама када је изјавио да случај „Гарнер” рефлектује дугогодишњу „бригу многих мањинских заједница са којима полиција не сарађује или према којима се не односи како треба. Нећемо одустати док не ојачамо поверење и одговорност између заједница и полиције”, поручио је председник.

Министар правде Ерик Холдер, који је поднео оставку после случаја „Фергусон”, али који је на функцији до доласка новог министра, најавио је да ће федерални органи спровести сопствену истрагу случаја из Њујорка. Левичарски градоначелник Њујорка Бил де Блејзио незадовољан је одлуком за коју је истакао да „растужује”, али је ипак пробао да умири страсти речима да је од Вашингтона добио гаранције да ће истрага федералних органа бити темељна и поштена.

 

Политика

фото: АП

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!