Економија

Разочаравајући привредни раст је резултат лоше економске политике

Београд — Србија ће ове године имати скроман привредни раст а услов да догодине буде већи је раст инвестиција и поправљане привредног амбијента, рекао је Милојко Арсић.

На питање шта утиче на јачање динара Арсић је рекао европска централна банка сваког месеца у финансијски систем убацује 70 милијарди евра што се прелива и у земље на Балкану. “Рестриктивном монетарном политиком у Србији је за 10 месеци повучено 90 милијарди динара па је повећана понуда европске валуте”, рекао је Арсић. Додао је да није добро што се интервенцијама Народне банке Србије више него што је потребно спречава слабљење динара.

“Привредни раст ће ове године бити мањи од два одсто док ће стопа раста земља централне и југоисточне Европе бити четири одсто, а разлог су осим временских неприлика и фундаменталне слабости и пропусти у економској политици”, рекао је професор Економског факултета Милојко Арсић на промоцији часописа Фонда за развој економске науке “Квартални монитор”.

Навео је да је у буџету ове године остварен фискални суфицит, први пут после десет година, да су ниске каматне стопе, стабилизована инфлација и смањени лоши кредити, али је и јавним предузећима узета дивиденда због чега нису могла да инвестирају.

“Постигнута макроекономска стабилност је још увек крхка јер су спољни и јавни дуг високи, а јачање динара утиче на поновни раст спољног дефицита”, рекао је Арсић.

Додао је да је раст од два одсто у овој години “разочаравајући” с обзиром на то да су међународне околности биле изузетно повољне јер тражња у европским привредама расте а понуда јефтиног капитала је обимна и цене на светским тржиштима су повољне за Србију.

Апсурдно је, како је рекао, напуштати економску политику привредног раста засновану на инвестицијама и промовисати раст на иновацијама како је наговестила премијерка (Ана Брнабић), јер су оне већ садржане у инвестицијама, а раст на иновацијама могућ је у високотехнолошким привредама.

Арсић је рекао да је напредак у реформама у Србији био скроман јер је била изборна година, а одређен напредак је постигнут у реформи Пореске управе и сузбијању сиве економије као и у поједностављењу неких административнх процедура и издавању градјевинских дозвола.

Општи услови пословања који се односе на ефикасну заштиту својине и уговора, финансијску дисциплину и сузбијање корупције су, како је рекао, врло неповољни.

“Привреда Србије би наредне године могла да оствари раст од четири одсто али би требало повећати инвестиције и препустити јавним предузећима дивиденду како би могли да улажу у развој”, рекао је Арсић.

Коментаришући фискалну политику за наредну годину Арсић је рекао да би било боље да је пројектовано да плате наредне године расту мање, а да је “фискално растерећење рада веће”.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!