Друштво

Реституција: Отето се тешко напушта

РЕСТИТУЦИЈА се не бави само прошлошћу. Она није само исправљање историјске неправде према људима којима су комунистичке власти одузимале грађанска права и имовину на монтираним судским процесима. Реституција је суштински важна за српско друштво јер доказује да је правда достижна и да се не сме играти основним људским правима, а једно од њих је право на својину. Међутим, овај процес има и тамну страну, јер узурпатори туђе имовине не желе да се одрекну великих зарада које су стицали на њој и врше притисак и на власнике и на Агенцију за реституцију, указује Страхиња Секулић, директор ове институције.

Решењима Агенције, до сада је старим власницима и њиховим наследницима на територији Србије враћено 86 зграда, 159 станова и 646 пословних простора. Међутим, све су чешћи случајеви оспоравања тих решења.

– Све је већи отпор реституцији, од нивоа локалних власти па до државних институција. Најновији пример су хотели „Београд“ и „Сплендид“, које смо вратили власницима. Међутим, наша решења су оспорена из Министарства финансија, с бесмисленим образложењима и процес је враћен на почетак. За Агенцију отпор реституцији није неочекиван, јер она рашчишћава деценијске злоупотребе и укида огромне профите оних који су манипулисали пословним простором, становима и разном другом имовином. Тај полусвет, који беспризорно једе будућност сопственог народа, свакодневно ми шаље претеће поруке, које прослеђујем полицији и настављам свој посао. Реституција мора да врати поверење грађана у државу – каже Секулић.

НЕПОВЕРЕЊЕ У ЗАКОНЕ 

УЗУРПАЦИЈА и криминална приватизација је разлог што ће многи подносиоци захтева за повраћај имовине бити ускраћени, признају у Агенцији за реституцију. – До доношења Закона о реституцији много имовине је приватизовано, благо речено, под сумњивим околностима. Много грађевинског земљишта је нелегалном градњом окупирано, а затим легализовано. То руши поверење грађана у законе – каже Секулић.

 Он упозорава да многи моћници и интересне групе покушавају да зауставе враћање имовине старим власницима и наследницима.

– Грађане зато збуњује и плаши то што неке анонимне бирократе могу да зауставе реституцију. Реч је о старој лошој пракси да се појединци заклањају иза ауторитета институција и извргавају руглу законе и процедуре – наводи Секулић.

Радећи годинама као правобранилац Београда, он се често сударао с прљавим приватизацијама и грађевинском мафијом, а сада међу онима који ометају реституцију поново среће исте противнике. Он примећује много сличности између људи који су после Другог светског рата монтираним идеолошким суђењима и насиљем отимали имовину од старих власника и данашњих моћника који ометањем реституције покушавају да понове злодело.

– Ниво насилништва је отприлике исти, а нажалост и ниво немогућности заштите права. То видимо у поступцима које водимо. Са становишта власника и наследника, ти процеси су тешки и технички и емотивно, јер их враћају у трауматичну породичну прошлост. Њих ужасне кад се после 50-60 година сретну с истим менталним склопом насилника. Питају се да ли су грађани другог реда и да ли за њих уопште важе закони – каже Секулић.

Он храбри грађане да не одустају од својих права и подсећа да је у поступцима реституције у земљама окружења било и по неколико промена прописа.

– Мислим да ће закон о реституцији морати да се мења и код нас – закључује Секулић.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!