Економија

“Рупа” у буџету је све већа

Београд — Фискални савет оценио је да се, након што је буџетски дефицит у 2012. години био у складу са очекивањима, у прва 2 месеца 2013. фискални токови погоршавају.

Прелиминарни подаци за та два месеца потврђују оцене Фискалног савета да ће дефицит у овој години бити већи од планираних 3,6 одсто бруто-домаћег производа (БДП).

Иако је још тешко дати поуздану процену колико би прекорачење могло да износи, то тело очекује да ће дефицит у 2013. износити најмање око 4,5 одсто БДП. 

Да би се избегла криза јавног дуга, дефицит мора да се знатно смањи у 2014, а за то још увек не постоји спреман план, упозорио је Фискални савет. 

У савету су истакли да је у овој години потребно да се фискални дефицит смањи за 1,5 до два процентна поена БДП-а у односу на онај из 2012. године. 

“Израчунали смо да за то тренутно недостаје око 400 до 450 милиона евра додатног прилагођавања – што је ред величине реалног смањења плата и пензија за око пет одсто или повећање ПДВ-а за додатна два процентна поена”, навели су стручњаци тог тела. 

Стручњаци Фискалног савета су нагласили да је економски и социјално много боље да, уместо поновног усвајања неких од поменутих мера, у 2013. започну реформе и промене се одредјени закони, попут оног о финансирању локалне самоуправе. 

“То би такође довело до потребног смањења дефицита, али би, сматрамо, било мање болно и економски рационалније”, истакли су стручњаци. 

У прва два месеца 2013, према њиховој оцени, остварен је забрињавајуће висок дефицт републичког буџета од око 35 милијарди динара. 

Разлог високог дефицита у јануару и фебруару је пре свега смањење јавних прихода, посебно пореза на додату вредност (ПДВ), док су јавни расходи у начелу били под контролом. 

У Савету очекују одредјена побољшања у наредним месецима, али она “ипак неће бити довољна да потпуно преокрену садашње трендове”. 

Оволико висок дефицит у прва да месеца би, уколико се слични трендови наставе до краја године, одговарао годишњем дефициту републике од преко 200 милијарди динара уместо планиране 122 милијарде динара. 

У Фискалном савету истичу да су “посебно забринути” због бројних најављених иницијатива и интервенција државе, као што су Железара Смедерево и нека друга предузећа, регулисање обавеза укинутог Фонда за заштиту животне средине, буџетска подршка појединим гранама привреде… 

Како наводе у том телу, ” за највећи део ових трошкова пронадјено је књиговодствено решење којим се формално не повећава фискални дефицит, али се при свакој оваквој операцији троше државна средства и повећава јавни дуг, па је из тог угла потпуно свеједно да ли ови расходи улазе или не улазе у буџет”.

Фискални савет је нагласио да би влада већ у првој половини године морала да отпочне бројне реформе. 

У том савету сматрају и да је потребно усвојити и пратити кварталне циљеве извршења буџета, како би се на време предузеле корективне мере и очекују да после начелног пристанка Министарства финансија и привреде, до краја првог квартала постигну коначни договор о кварталним циљевима.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!