Наука и Технологија

Руси клонирају мамута

11.03.2013. –

Руски зоолози су отворили лобању мамута Јуке, нађеног у Републици Јакутији на североистоку Сибира 2010. године. То ће пружити могућност да се детаљно проучи мозак изумрлих рођака слонова и да се истраже особине њиховог понашања.

Лева и десна хемисфера мозга мамута Јуке добро су се очувале у вечитом леду, и за научнике је то права срећа. У добром стању је мали мозак, хипофиза, други сектори и мождана кора. То ће омогућити научницима да истраже особености склопа мамутског мозга. Моћи ће да се реконструишу особенсоти понашања изумрлих представника породице слонова.

И то је скоро сензација. Јер до сада зоолози су судили о поступцима мамута често на основу хипотеза. Код мамута који су налажени пре тога, лобање су често биле оштећене. Чак ако су остајале неоштећене, мозга није било: он се или сушио или распадао и истраживања мозга огромних праисторијских сисара су била једноставно немогућа.

Мозак Јуке ће се истраживати у Москви. Научници ће проучити и тело праисторијске животиње. На крзну су нађени трагови канџи и зуба пећинских лавова који су живели у Сибиру и Европи. На телу има и посекотина од камених оруђа древних људи. Јука је била стара око 10-11 година. Она је живела скоро пре 40 000 година. Њене остатке истражују научници из Русије, Јапана, Француске и САД.

Биоинжењери су више пута разматрали могућност клонирања мамута. Сада ова теоретска разматрања могу да пређу у стадијум практичног планирања конкретног пројекта.

Олга Соболевска,

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!