Свет

Русија и Кина ће заједно трговати дијамантима

Нови терен за трговину дијамантима може се појавити у Москви и Пекингу. Руска група компанија „Карат“ заједно с Пекиншком берзом злата и Пекиншком берзом финансијске активе ради на стварању заједничке берзе за трговину драгим и полудрагим камењем. Пројекат ужива подршку министарства за природне ресурсе РФ.

Кина активно покушава да се пробије на светско тржиште обрађених дијаманата, производа од злата и драгог камења. Међутим, нема озбиљан бренд. Заједнички кинески и руски полигон за трговину пружиће могућност да се драго камење извађено и обрађено у Кини у новом облику појави пред купцима, укључујући и богате Кинезе који су спремни да за препознатљиве брендове плате било који износ. У самој Кини нагло расте интересовање за робу највишег нивоа од драгог камења. Потрошња сваке године порасте 20-30 одсто, а за неке позиције – до 50 процената, истакао је стручњак Више економске школе Алексеј Маслов:

У том смислу је Кина крајње заинтересована за Русију, како у својству испоручиоца драгог камења, тако и у својству потрошача готових производа. И нама је, наравно, врло занимљиво да уђемо у Кину с било којим позицијама драгог и полудрагог камења и производа од њих и да испоручујемо на кинеско тржиште своје брилијанте. Кинеско тржиште је у том смислу врло строго регулисано. Тако да је изабран врло добар правац – излаз на јединствено тржиште.

Уколико буде створена оваква берза, то ће безусловно светски систем трговине овом активом учинити транспарентнијим, уверен је Алексеј Вјазовски, потпредседник компаније „Золотој монетниј дом“:

Сад на овом тржишту монопол углавном држе највеће светске корпорације као што је „Де Бирс“. Уколико се оваква берза појави купцима ће бити лакше да схвате како се формирају и мењају цене и да пореде котирање. Од тога ће сви имати користи. Ми ћемо моћи да диверзификујемо своје купце, да их изведемо на транспарентно тржиште. Кина је један од највећих потрошача драгоцених метала и драгог камења. Русија избија на једно од првих места у свету по вађењу и производњи злата и брилијаната.

Удруживши напоре на берзи компаније Русије и Кине ће моћи да изађу на тржишта у трећим земљама, прогнозира Алексеј Маслов:

Имајући у виду моћно кретање Кине у правцу земаља Африке и Латинске Америке у којима се вади драго камење и у којима постоји елита коју занимају ови драгоцени метали и драгуљи, Русија и Кина могу заједнички да се пробијају на ова тржишта. Данас су она за Русију или затворена или тешко приступачна. Не ради се толико о расту цена колико о прерасподели удела на тржишту. Продаја у току првих 5-6 година може порасти за 10-15 процената. То је врло битан, значајан корак напред.

Данас у Кини постоји огромно „сиво тржиште“ производа од сибирског нефрита и жадеита. Ради се о милионима долара који заобилазе државну благајну, како руску, тако и кинеску. Не само то, постоји и огромно тржиште фалсификата нефрита, који заједно са „сивим увозом“ доспевају у Русију. Берза за двострану трговину ће легализовати и нормализовати кретање драгог камења и смањиће поље за шверцовање и фалсификате.

 

Наталија Кашо, Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!