Србија

Са министрима без портфеља Србија има више министара него Кина са 1.3 милијарде становника!

СКУПШТНА Србије усвојила је вечерас измене и допуне Закона о министарствима, којима је предвиђено оснивање два нова министарства заштите животне средине и за европске интеграције.

Оснивање Министарства животне средине предложено је имајући у виду значај који очување и заштита животне средине имају када је у питању квалитет живота грађана и њихово здравље.

Разлог за оснивање су и значајне и сложене обавезе које Србија мора испунити у тој области у процесу придруживања Европској унији, пише у образложењу измена.

Послове који се односе на заштиту животне средине је до сада обављало Министарство пољопривреде и заштите животне средине, а предложена је и измена делокруга рада тог министарства које ће променити назив у Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.

У образложењу је наведено да је оснивање Министарства за европске интеграције предложено због значајно већих обавеза и обима посла у процесу придруживања ЕУ.

Усвајањем ових измена закона укида се Канцеларија за европске интеграције јер ће њене послове преузети новоформирано министарство.

Предложене су и измене у делокругу Министарства привреде, тако што би Министарство рударства и енергетике преузело послове које се односе на припрему аката о именовању и разрешењу органа управљања, као и других аката који се односе на пословање јавних предузећа и друштава који обављају делатност производње и снабдевања електричном енергијом, односно природним гасом.

Предложено је и да Министарство привреде преузме од Министарства трговине, туризма и телекомуникација послове који се односе на прописе у области концесија и јавно-приватног партнерства.

У изменама и допунама Закона о министарствима наводи се да даном ступања на снагу престаје да ради Дирекција за електронску управу.

Међутим, предвиђено је да Дирекција за електронску управу не буде више у саставу Министарства за државну управу и локалну самоуправу, већ да буде канцеларија у надлежности Владе Србије.

Тај закон ће ступити на снагу даном објављивања у Службеном гласнику.

За усвајање закона је гласало 157 посланика, 11 је било против док два посланика нису гласала.

Усвајање тог закона је први корак у процесу формирања нове владе на челу са досадашњом министарком државне управе и локалне самоуправе Аном Брнабић.

У Скупштину би требало да стигне предлог Ана Брнабић за састав нове Владе, а према писањима појединих медија расправа о том предлогу и подношење експозеа биће у среду, 28. јуна.

Рок за избор владе је 30. јун у поноћ.

За избор нове Владе потребно је да гласа 126 посланика од 250 колико има Скупштина Србије.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!