Економија

САКС ВУЧИЋУ: Уштеде нису довољне, Србија нема стратегију раста (ма Србија нема ништа осим Вучићевог паламуђења и кмечања)

Џефри Сакс посаветовао Србији да не узима здраво за готово да су страни експерти сигурно од користи: „Ако је њихов задатак да помогну Србији да се боље представи, да оствари бољу међународну позицију, могу да буду корисни. Ако, са друге стране, наплаћују доста новца за своје услуге, а не дају неке претерано оригиналне савете, ако покушавају да склопе одређене послове који нису претерано паметни потези за земљу – то може да буде веома скупо, а мало корисно“

СМАЊЕЊЕ јавне администрације није реформа сама по себи, а буџетске уштеде су важне, али нису довољне, упозорио је познати светски економиста Џефри Сакс који би премијеру Александру Вучићу саветовао да је фискална консолидација важна, али није довољна да реши проблем економске стагнације.

Сакс, наиме, каже да није важно шта ће влада да смањује, већ које ће делове економије да развија.

„Влада Србије мора да зна које су гране најперспективније и које су приоритетне инфраструктурне инвестиције. То су компоненте стратегије раста, која Србији и даље недостаје“, навео је Сакс у интервјуу недељнику НИН.

Он сматра да би Европа требало да убрза процес придруживања нових чланица и да буде отворенија према Србији, Русији и другим земљама.

„За Србију је најбоље да се не залеће у еврозону, све док траје велика криза у којој се она налази“.

Иако је, како каже, саветовао владе многих земаља, па и Србије, Сакс напомиње да не би узимао здраво за готово да су страни експерти сигурно од користи.

„Ако је њихов задатак да помогну Србији да се боље представи, да оствари бољу међународну позицију, могу да буду корисни. Ако, са друге стране, наплаћују доста новца за своје услуге, а не дају неке претерано оригиналне савете, ако покушавају да склопе одређене послове који нису претерано паметни потези за земљу, не мислим да су корисни. То може да буде веома скупо, а мало корисно“.

Он такође тврди и да неолиберални приступ финансијском тржишту нема смисла.

„Ако су финансијска тржишта нерегулисана, завршиће тако што ће направити кризу. У основи, финансијска тржишта су својеврсна позивница за кризу. Банке користе туђи новац, често варају, често су криминалне. Банкарском сектору потребан је озбиљан регулаторни оквир, држава која ће да га контролише. У Америци су многи банкари задржали своја места, чак и након што су се банке понашале ужасно, криминално“, навео је Сакс.

Он истиче да многи преваранти и даље воде хеџ фондове и друге финансијске институције, имају пријатеље у политици, дају много новца за политичке кампање, донације и регулатори се више плаше њих него они регулатора. Тако да не бих рекао да је дошло до фундаменталне промене система“.

Поредећи српску економију у време Анте Марковића, након петооктобарских промена 2000. и данас, овај познати економиста каже да се ради о три веома различита периода.

„Радио сам са последњом Владом СФРЈ на покушајима да земља преживи и да се стабилизује економија. То је, нажалост, пропало, јер свет није помогао кад је требало, а други разлог је био унутрашње природе – јаки национални притисци довели су до распада земље“, навео је Сакс.

Он подсећа и да је период након бомбардовања био тежак.

„Србија је прошла кроз страшну декаду која је кулминирала 1999. Данас је земља на ногама, али свет и Европа још пролазе кроз глобалну економску кризу и то ствари овде не чини једноставним. Србија је осетила две врсте шока. Први је економски, који је погодио цео свет и еврозону, а други је еколошки у виду разорних поплава и великих климатских промена.

Иако ствари нису једноставне, оне се поправљају и надам се да ће Србија успети у свом настојању да се придружи ЕУ, јер ће то значајно помоћи у привлачењу инвестиција“, закључио је Сакс.

 

Факти

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

  1. Смешна је и јадна вера АЛЕКСАНДРА ВУЧИЋА да ће једном бити на првом месту у региону!

    Додуше, они су већ сада на првом месту, по томе колико је у Србији запостављена и заобиђена национална свест.

    Ти бединици из СРПСКЕ НАПРЕДНЕ СТРАНКЕ, што се шетају по свету по разним скуповима шефова држава, влада и ресора, нису успели да спознају своју инфериорност, управо у томе што су се у име уласка ЕУ, одрекли сваког националног бића, па и свести да нас само национализам може спасити.

    Пре неки дан је један министар Албаније изјавио, „Ми смо против Србије и морално и војно надмоћнији“

    Што је тачно!

    А то је колико кривица толико и заслуга српских -државника, који служећи страним интересима и диктатима, имају једини циљ да остану што дуже на власти, наравно и дабоме, на своју корист.

    Зар један српски државник као АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ може и сме да прихвати овакву опомену канцеларке Меркеле: „Србија, ако будете добри, једном ћете можда ући у ЕУ“

    Али, колико је АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ неоспорни и трајни кривац за тако јадан и понижавајући положај Србије, толико је крив и сав народ који је гласао за њих, којим се гласовима подупиру у издаји управо тих гласача! Шта више, тај гласачки свет као да је изгубио памет, па тако АЛЕКСАНДАР ВУЧИЋ може свашта да им говори. Па тако и о Закону о раду, којим они показују бригу о радницима, послу и оздрављењу привреде, а што значи „бољитак за срећу породице и Србије“!

    Сад, ко је ту луд а ко дрзак и безобразан.Тек 30 хиљада учесника у протестима против Закона о раду, нешто говори и каже.

    Маркс је рекао да пролетаријат ступа у револуцију кад више нема шта да изгуби. Јасно је као дан, да СНС у Србији чини све да радници дођу у то стање, кад више немају шта да изгубе. Дакле…

    Тек, тешко онима који имају шта да изгубе!

    Имајте то на уму, господо власници!

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!