Хроника

СЛУЧАЈ БЕКО: Полиција заборавила аматере, испитује пословне партнере

МУП мења правац истраге покушаја убиства Милана Бека и одустаје од раније тезе министра Небојше Стефановића да ово није професионално, наручено убиство

„Изузетно леп младић”, а можда и „жена”, уз то и „аматер”, који је пуцао на бизнисмена Милана Бека још није ухапшен, а полиција изгледа мења правац истраге. За разлику од првобитних тврдњи да је Беко упуцан због „личног сукоба”, сада се истражују пословне комбинације бизнисмена којих није било мало.

У том контексту, јавност је јуче преко таблоида обавештена да је саслушан Станко Суботић Цане, бизнисмен који је често оптуживан да је водио „дуванску мафију” што није доказано на судовима у Србији и иностранству. Он је, према писању таблоида, негирао да има икакве везе са покушајем убиства Бека, рекавши да су раније имали послове који су завршени тако што је Суботић остао ускраћен за више десетина милиона евра. Наводно је казао и да му није у интересу да Беко страда, јер онда не би имао ко да му врати 30 милиона евра. Како сазнају београдски листови, Суботић је одбио да иде на полиграф.

Прича о сукобу Суботића и Бека није нова, она датира још из времена док је Суботић био оптужен пред Специјалним судом због шверца цигарета. Он је тада јавно иступао и оптуживао Бека и Мирослава Мишковића, власника „Делта холдинга”, да стоје иза његовог прогона. Иза свега се, тврдио је Суботић, крила крађа новца, искоришћена за куповину „Вечерњих новости” и „Луке Београд”. Беко и Мишковић су то демантовали.

Незванична прича из бизнис кругова каже да су заједнички послови Бека и Суботића почели крајем 2006. године када су се договорили да купе угоститељско-туристичку фирму „Путник”. Претходно је „Путник” одузет од бизнисмена Србе Илића који га је платио 5,2 милиона евра, иако је вредност била много већа, па је предузеће продато на берзи једној кипарској компанији за 42 милиона евра. Иза те кипарске фирме се, по свему судећи, крио Беко.

Највећи капитал „Путника” била је његова имовина за коју су мали акционари тврдили да премашује 150 милиона евра. Међу том имовином, највреднијим се сматрало острво Свети Марко у Бококоторском заливу. Причало се, мада никад није доказано, да је Беко имао улогу да оперативно руководи преузимањем „Путника” од Илића и куповином на берзи, а да је Суботић у Црној Гори требало да обезбеди да се не оспорава власништво над острвом. Све се дешавало када су Руси масовно куповали земљиште и некретнине у Црној Гори, па је тржишна цена била знатно виша него раније.

Суботић је касније само напоменуо да му Беко дугује новац из процеса приватизације предузећа „Путник”, рекавши да су он и Беко имали профит око 36 милиона евра.

„Од тих 36 милиона евра мени и мојим партнерима припало је две трећине – што значи 24 милиона евра”, казао је Суботић својевремено за Б 92, али није откривао детаље на који начин су зарадили толики новац у тој приватизацији.

Тачка раздора између двојице бизнисмена била је управо та зарада коју Беко, судећи по Суботићевим речима, никада није у потпуности вратио.

Други проблем је приватизација „Новости”. Суботић је тврдио да је њему и немачком „Вацу” поручено од људи из окружења тадашњег премијера Србије Војислава Коштунице да „Новости” могу да се купе једино преко Мишковића и Бека. У том смислу су им Суботић и „Вац” уплатили 24 милиона евра, са циљем да после неког времена „Новости” буду враћене онима који су платили за то. Уместо тога, тврдио је Суботић, почела је агонија.

„У септембру 2006. године требало је да ’Вацу’ предају те акције. Они то нису урадили, али су зато успели да направе процес против XY особе у Специјалном суду, а знало се да сам циљ процеса ја”, тврдио је Суботић и додао да су то урадили да би њега избацили из посла, да би га искомпромитовали, да би натерали „Вац” да изађе из аранжмана и да на крају буде преварен.

Беко је с друге стране демантовао да је паре за преузимање „Новости”, као и „Луке Београд” добио од Суботића. Он је тврдио да је у куповину тог дневног листа ушао пошто је „Вац” тражио домаћег партнера због претходних негативних искустава у Србији, а да прелазак „Новости” у руке „Ваца” није био предвиђен уговором.

„Уговор је предвидео да ће постати квалификовани купац за ’Новости’ само у случају ако добију сагласност Антимонополске комисије. С тим што је у једном уговору, који више не важи, који је био први уговор који је регулисао наше односе, стајало да то ’не може до избора’, управо због тога што Коштуница није био наклоњен тој приватизацији… Коштуница сигурно није био тај кога сам хтео да љутим”, изјавио је Беко.

Ове две пословне комбинације очигледно је МУП проценио индикативним, чим је Суботић саслушан. Суботића су иначе својевремено повезивали и са убиствима новинара Иве Пуканића у Загребу и Душка Јовановића у Подгорици који су писали о такозваној дуванској афери 2001. Међутим, осим у изјавама политичких опонената Мила Ђукановића и „незваничних извора из полиције”, Суботић никада није осумњичен или оптужен за ова кривична дела.

Сада се најављује и саслушање Мишковића, који је дуго био најближи пословни партнер Бека. Њих двојица су се неславно растали после неуспешног пројекта да се на земљишту „Луке Београд” изграде станови и пословни простори близу реке Дунав.

Ова саслушања заправо откривају да полиција сада трага за мотивом напада на Бека, за разлику од ранијих изјава посебно министра унутрашњих послова Небојше Стефановића који је казао да ово није професионално, наручено убиство. Саслушање Суботића и најављено испитивање Мишковића показују заправо да су изјаве биле брзоплете и да је полиција изгубила драгоцено време усмеравајући истрагу на траг о „личним разлозима” који се испоставио као погрешан.

Полиција, јасно је сада, сматра да постоје наручиоци напада на Бека, јер Суботић, Мишковић или неки други Беков бивши пословни партнер, свакако не спадају у опис: „изразито леп младић од 30 година који има црногорски акценат”.

Осим тога, поједини наши саговорници сматрају и да истрага полиције не иде у жељеном смеру, јер се сада као кључни аргумент наводи то да Беко не жели да сарађује са полицијом. Стефановић је прекјуче рекао да Беко није хтео да изнесе своје сумње о разлозима за напад. Међутим, познаваоци криминалистике са којима смо разговарали, хипотетички питају шта би било да је Беко подлегао повредама. У том случају, шта би био кључни траг истраге. Уз све то, зашто би требало очекивати од Бека да 12 дана после рањавања зна ко је пробао да га убије. Јер, да је Беко знао да му се спрема нешто опасно, сасвим сигурно се не би кретао без озбиљнијег обезбеђења.

Душан Телесковић, Политика

————————————————————————

Полиграф? Не, хвала

Станко Суботић јуче је медијима упутио саопштење у ком је потврдио да је на позив полиције и у својству грађанина одговорио на сва питања у истрази око покушаја атентата на Милана Бека. „Пошто немам шта да скривам, уредно сам се, и у најкраћем року, одазвао позиву надлежних. У изјави сам потврдио оно што је истина – да немам никакве везе са овим случајем и подсетио сам их да сам против Бека поднео неколико кривичних пријава због пословних проблема у вези са злоупотребом око приватизације ’Новости’. Жарка ми је жеља да се тај мој спор оконча пред надлежним судом”, наводи се у писаној изјави Станка Суботића, у којој се изражава жеља да полиција што пре успешно оконча истрагу и пронађе кривце у случају покушаја атентата.

О Суботићевом саслушању најдетаљније јуче информише портал Е-новине, који слови као близак Суботићу. Према том порталу, Управа криминалистичке полиције је наручила од таблоида „Ало” текст о наводној Суботићевој умешаности у атентат, тражила од њега да јавно не говори о детаљима свог исказа, а затим обавестила готово све београдске медије о саслушању и да је одбио полиграф. Е-новине ламентирају над новим таласом медијске хистерије у којој је Суботић постао централна фигура на насловним странама свих штампаних србијанских медија иако не постоје ни најмање сумње да он има било какве везе са покушајем атентата на Бека. Тај портал тумачи да је овај случај директно упозорење Александру Вучићу да сменом Родољуба Миловића… није у потпуности одстрањено језгро отуђене криминалне организације етаблиране у редовима полиције и тужилаштва. Из Е-новина сазнајемо да је позив МУП-а убачен у поштанско сандуче Суботићевог београдског стана, што овај портал тумачи као „наду да се Суботић неће одазвати” јер полиција зна да живи у Женеви, а не у Београду. Портал потврђује да је Суботић одбио полиграф и открива да је два сата „писао изјаву”, да су га питали колико је пута боравио у Србији последњих месеци и да ли му је ударан печат приликом уласка у земљу, затим и колико има пасоша, и коначно, „шта каже улица”.

————————————————————————

Беко верује полицији

Адвокат Зденко Томановић, заступник Милана Бека, саопштио је јуче да Беко не води своју истрагу о покушају убиства, као и да ће дати формалну изјаву чим се за то стекну здравствени и правни услови. „Милан Беко не води своју истрагу о починиоцима и евентуалним наручиоцима поводом покушаја убиства. То чине надлежни инспектори МУП-а којима је Беко већ три пута износио своја сазнања о догађају”, наводи се у изјави Томановића.

Према његовим речима, Беко је полицајцима дао изјаву дан након операције, а затим и трећег и деветог дана након што је оперисан.

Беко је после операције и опоравка у болници пуштен на кућно лечење.

Томановић је најавио да ће Милан Беко дати и формалну изјаву у присуству изабраног адвоката чим се за то стекну услови. „У овом тренутку његово здравствено стање и обустава рада адвоката онемогућавају формализовање његових сазнања. То у сваком случају није правна ни чињенична препрека ефикасном раду државних органа имајући у виду јавна саопштења о напредовању полицијске истраге”, навео је адвокат.

Томановић је додао да је Беко уверен да је његово поверење у рад и ефикасност државних органа оправдано.

Бета

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!