Србија

Смедерево: Кинеска фабрика трује пуном паром, град у црвеној прашини

Неколико стотина метара од џиновских пећи челичане у кинеском власништву у Смедереву, село Радинац прекривено је дебелим слојем црвене прашине. Учесталост канцера је учетворостручена за мање од једне деценије, а мештани траже да фабрика све очисти или да буде затворена. Овако почиње извештај агенције Ројтерс из срца таме загађења у Србији – Смедерева.

Зоран (70) има рак грла и говори уз помоћ протезе након што му је одстрањен гркљан. Он каже да становници Радинца морају веш да суше у кућама, а прашину са аутомобила чисте сирћетом.

„Вода то не може да спере. Не излазимо напоље. Не усуђујемо се“, каже он.

Према подацима центра за јавно здравље из Смедерева, до којих је дошао центар Тврђава на основу захтева о доступности јавних информација који су поделили са агенцијом Ројтерс, општина са око 100.000 становника забележила је 6.866 пацијената оболелих од рака у 2019. години, што је пораст од 1.737 у односу на 2011. годину.

Фабрика је, откако ју је пре пет година за 46 милиона евра купио највећи кинески произвођач челика Хестил, уложила 300 милиона евра у технологију и смањење загађења.

„Мис смо сви грађани Смедерева… Да ли бисмо радили упркос загађању, против себе самих и наше деце?“, написала је у изјави Ројтерсу менаџерка за еколошка питања смедеревске фабрике Љубица Дрејк.

Три нове производне јединице значајно ће смањити загађење након што буду заврђене 2022. године, рекла је она. Према њеним речима, „није коректно“ закључити да је повећана стопа учесталости рака са активностима фабрике, додајући да би то могла бити последица НАТО бомбардовања Србије 1999. године.

Међутим, активисти кажу да је ова фабрика пример како кинеске фирме игноришу стандарде о загађењу.

Никола Тодоровић из организације Тврђава каже да анализа црвене прашине из септембра показује високу концентрацију тешких метала.

„Квалитет ваздуха у граду је испод европских стандарда 1220 дана годишње. Црвена прашина је масна и лепи се за плућа, због чега је дисање отежано“, каже Тодоровић.

Ројтерс пише да је Кина у Србију уложила милијарде евра, додајући да наша земља и даље има нестабилан однос са Западом више од две деценије након ратова и распада Југославије, али зато има веома блиске односе с Пекингом.

Како пише Ројтерс, власти у Београду тврде да су спремне на то да кинеским компанијама поставе нека питања о загађењу.

Власт је у априлу наредила кинеској компанији Зиђин да привремено обустави производњу у једином руднику бакра у држави јер није успела да изађе у сусрет еколошким стандардима. Рудник је саопштио да ће брзо исправити све проблеме, након чега је поново отворен.

„Не само да загађивачи морају бити кажњени ако не смање загађење, они морају да обуставе производњу“, рекла је Ројтерсу министарка енергетике Зорана Михајловић.

Нова.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!