Србија

СМС уместо плећке и жуње

Воћари и повртари у Чачку добили метеоролошке станице за прогнозу болести и невремена

Чачак – Петорица виђених пољопривредника из чачанског краја добили су јуче по подне метеоролошке станице и прилику да заједно са суседима из села ухвате прикључак за ново доба у свом послу. Сваки од ових уређаја које је произвођач назвао „метос“ покрива подручје од пет километара у пречнику и поручује домаћину објавом на интернет-страници, или СМС-ом ако овај тако жели, какав му проблем клима спрема.

– Реч је о пројекту „Развој система интегралне заштите од биљних болести, штеточина, корова и метеоролошких непогода“, којим је предвиђено да још петорица пољопривредника из Чачка ускоро добију исте станице. Партнери у овом послу су Европска унија као финансијер, затим Валашске Мезиричи као пријатељски град из Чешке где је новост већ примењена, пољопривредне стручне службе из Чачка и Ужица и наша Управа – каже за „Политику“ Владимир Гојгић из Градске управе за локални економски развој у Чачку.

Први уређај, али само ради приказивања пошто је вегетација већ завршена, постављен је јуче у јабучњаку Небојше Јовановића у Доњој Атеници код Чачка. Произвођач је аустријска компанија „Пессл“ а дистрибутер и сервисер за нашу земљу предузеће „ХоyаВ. С.“ из Суботице, које у централној Србији представља Зоран Маричић.

– Ова технологија новост је и у Европи где се примењује тек четири године – вели Маричић – а ми се трудимо да држимо прикључак. Прошле године инсталирали смо у Војводини 60, овог лета у централној Србији још 35 уређаја.

Станица се поставља на висину од два метра у воћњаку или повртњаку и има сензоре за мерење пет параметара: температуре и влажности ваздуха, дужине влажења листа (који се качи о грану), количине падавина и глобалне радијације, односно осунчаности усева. У станицу је постављена и картица мобилне телефоније те мора бити у домету сигнала, и соларни панел који напаја батерију, па није потребан прикључак за струју.

– Прикупљене податке „метос“ мобилним телефоном шаље у централни компјутер и обрађене враћа крајњем кориснику на интернет-страници, а овај по шифри зна која се станица односи на његово подручје. Тако добија прогнозу и најаву раширених биљних болести, као што је, рецимо, чађава пегавост листа, у наредна 24 или 48 сати. Најаву мраза или напада неке бактерије може да прими и путем СМС-а. Поред ових података, специјализовани произвођачи имају прилику да прате долазак великог броја болести за изабрану, посебну биљну врсту, уз годишњу претплату која сада износи 55 евра – напомиње Маричић.

Вредност једне станице „метос“, зависно од броја сензора и конфигурације, износи између 2.000 и 3.000 евра, а ове чачанске су негде на средини. Маричић тврди да су прва искуства српских воћара пролетос показала да се коришћењем ових рачунара и њихових података уштеде бар два непотребна прскања у сезони. Поред тога, нова техника би по претпоставци требало да буде поузданија од древних метода у предсказању промене времена. Као што су бол у крстима и за плећком, кликтање жуње или избијање мразовца.

Г. Оташевић
објављено: 27.10.2011.
Политика
(Фото Г. Оташевић)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!