Свет

Шпијунском трговином до Гадафија

Медији уверени да је за лоцирање бившег либијског вође заслужна разграната немачка обавештајна мрежа на Блиском истоку

Немачка обавештајна служба, БНД, омогућила је НАТО-у да лоцира штаб пуковника Муамера ел Гадафија, открио је хамбуршки недељник „Шпигл” одмах после хватања бившег либијског шефа државе у Сирту. Иако је портпарол БНД-а Дитер Арнт то демантовао, писање „Шпигла” о улози БНД-а у откривању пуковника Гадафија и вест о закаснелом откривању руске шпијунске мреже у Немачкој, уз помоћ ЦИА, отвориле су широк простор расправама.

Да ли је влада у Берлину свесно кршила устав зарад остварења виших политичких циљева? Да ли су САД омогућиле руским агентима да уходе наменску индустрију немачког савезника, не обавештавајући Берлин о шпијунажи за коју су знали од хапшења агенткиње Москве Ане Чепмен, пре више од годину дана?

Познато је да БНД деценијама надзире северну Африку и Блиски исток, по налогу и под контролом ЦИА, па је Гадафијево кретање лоцирано за НАТО две недеље пред коначни обрачун. Географски подаци о његовим пребивалиштима, међутим, „процурили” су у САД дан пред хватање Гадафија.

Израз „процуриле” каже да су информације „незванично” прослеђене. Немачки устав, наиме, забрањује размену обавештајних података са савезницима, уколико они воде рат против треће државе.

ЦИА и БНД тврдили су обавештајни пазар, по принципу карташке игре: карте се откривају, једна по једна. Из Берлина је, најпре, прослеђена вест Ленглију да БНД зна где се крије Гадафи, али да податке може да проследи само уз одобрење владе, с обзиром на уставну забрану. Влада у Берлину, опет, проследила је дипломатским каналима у Вашингтон да је спремна да проследи информације – под условом да буде рехабилитована као поуздани савезник. Претходно је дошло до размимоилажења САД и Немачке, с обзиром на то да се Берлин суздржао од изгласавања одобрења за напад на Либију у Савету безбедности УН.

Подаци о разлозима и о току обавештајне трговине потичу из окружења „зараћених” лагера у БНД. После одлуке Ангеле Меркел да не продужи уговор садашњем председнику службе Ернсту Урлау, не би ли на то место довела демохришћански опредељеног наследника, заратиле су присталице владајуће странке и социјалдемократа, који доминирају службом.

У обе централе БНД-а, у Берлину и у Пулаху крај Минхена, истиче се да обавештајно-политичко надметање траје откако је Ангела Меркел преузела дужност канцеларке у другом мандату. Изостале су вести које су раније пристизале трансатлантским каналима. Тако и овог пута: руска шпијунска мрежа у Немачкој откривена је са пуном годином закашњења.

У тренутку када су Американци схватили да Немачка задржава информације о Гадафију, понудили су размену и открили имена и пребивалишта брачног пара који је, како се сумња, био активан у Немачкој – по налогу руске обавештајне службе за иностранство – СВР. У координисаној акцији специјалне јуришне полиције ГСГ-9 ухапшени су средовечни супружници – шпијуни који су прослеђивали информације далеко агилнијих шпијуна. Тек када су Немци пристали на трговину и проследили податке о пребивалишту Гадафија у Сирту, ЦИА је одала остале чланове московске мреже.

У врзином колу шпијунаже, трговина сазнањима представља начин куповине политичке наклоности. Епизоди америчко немачког надметања, дакле, не би се придавао толики значај, да не упућује на битнији садржај: како је ЦИА убедила БНД да службује по налогу Ленглија у региону?

Прислушкујући везе БНД-а, ЦИА је још давне 1961. године дошла до сазнања да је немачка обавештајна мрежа на Блиском истоку, са централом у Дамаску, практично остала у истом саставу као и у време Хитлера. У Дамаску су дејствовале десетине најтраженијих гестаповаца, са знањем и благословом БНД-а.

Најпознатији нациста који је поштеђен казне био је тражени злочинац Франц Радемахер, водећи официр БНД-а у Сирији. БНД му је саветовао, а касније забранио да се преда суду! Радемахер је као високи представник Берлина наредио 1941. године стрељање 1.300 Јевреја у Београду, а у извештају који је тек прошле године обелодањен у јавности забележио је: „Јевреји стрељани, трошкови транспорта избегнути.”

Милош Казимировић

објављено: 28.10.2011.
Политика
Илустрација Новица Коцић

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!