Наука и Технологија

Снове ће снимати на видео

Јапански научници су нашли начин да посматрају туђе снове. Сарадници Института науке и технологије у Нари тврде, да су успели да завире у подсвест човека и да дефинишу шта сања. Њихов следећи циљ је – видеоснимак снова. Снови спадају у врсте мождане активности које су најмање истражени. 

Јапански научници су покушали да направе продор у овој области науке. За испитивања су били ангажовани три мушкарца. Током сна, они су били прикључени на апарат који је пратио мождану активност. Током REM фазе сна, када долази до убрзаног кретања очију, а у мозгу настају интензивни процеси, учеснике експиримента су будили и они су препричавали своје снове. Сваки учесник експеримента је поднео до 200 буђења. Затим су научници упоредили њихове приче са расподелом и динамиком активности области мозга. На тај начин је направљен компјутерски програм, који је у стању да дешифрује визуелни низ снова према томографским подацима са прецизношћу до 70%.

Откриће јапанских научника може имати огромну научну примену, сматра психотерапеут сомнолошког центра „Академија“ Леонид Третјак.

– Прво, то је проучавање REM фазе сна са позиције процеса, који се у њему одвијају, и могућност даљег продора у свет субјективних преживљавања код таквих поремећаја, као што су аутизам, шизофренија или ендогена депресија. Постоји хипотеза, да се током депресије „у глави“ пројектују болни садржаји снова. REM сан постаје веома напет, кошмаран, и депресивни пацијенти већ приликом буђења имају осећај умора и потиштености. Све то може бити откривено, визуализовано. Осим тога, отвара се могућност кодирања емитовања облика телепатске везе, што се раније сматрало фантастиком.

Ништа мање фантастичан није и следећи циљ јапанских научника. Они имају намеру да се постигну начин дешифровања снова и у другим фазама сна, а затим да разраде апарат видеоемитовања подсвесних облика, на монитор. Уколико буде постигнуто потпуно емитовање сна, са звуком, ликовима, детаљима околине – то ће бити прави видеофилм, истиче председник Асоцијације сомнолога Русије Роман Бузунов.

– Мислим да ће први, ко успе да сними сан на видео одмах добити Нобелову награду. Наравно, уколико тајне службе не ограниче приступ овом проналазку. Свима је јасно, да није лоше мало почепркати по туђим сновима. Осим тога, постоје и еротски снови. А када би то снимили, па после емитовали? А ако се ради о некој важној особи, о политичару и тако даље? То је већ велики проблем.

Уосталом далеко је до тога. Представници фундаменталних наука сматрају, да јапански научници мало прецењују ниво свог открића. Највероватније су они предузели такав корак да би привукли пажњу према својим истраживањима и добили средства за даљи рад, – каже доцент Источноевропског института психоаналитике Сергеј Авакумов.

– Нема сумње да је обављена активност, да су извршена испитивања активности различитих делова мозга током сна. Даље је, на основу статистичког материјала констатовано, шта се и на који начин најчешће дешава код већине испитаника. Активност, на пример, овог дела коре мозга пратила је у сну, рецимо појављивање лика мајке. И то је све. Благо речено, исувише је преурањено да се говори о некој вузуализацији.

Тако, да сви могу мирно да спавају – нико са стране се неће увући у њихов сан и тајне из подсвести неће бити обелодањене. Засад. И мобилни телефони су исто били некад у домену фантастике.

Наталија Коваљенко,

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!