Србија

Соколови за лов и дивљење

Соколарство је уметност лова са птицом грабљивицом, што захтева много рада и велико умеће, али би могло да буде и уносан бизнис, објашњава Василије Дедеић, соколар из Бачког Доброг Поља код Врбаса

Врбас – Соко је величанствена птица. Он је симбол слободе, брзине и оштрог погледа, па је отуда опеван и у многим српским епским песмама. Веома је интелигентан и лак за дресуру, а њиме се лове дивљи голубови, препелице, фазани или патке. Кад се устреми на плен, нема да омаши… Тако о свом хобију и великој љубави – соколарству, коме већ пет година посвећује безмало све своје слободно време, прича Василије Дедеић, један од малобројних одгајивача ових птица у Србији.

У дворишту његове породичне куће у Бачком Добром Пољу код Врбаса, у засебном објекту, такозваној волијери, тренутно се шепуре два пара прелепих соколова (један сивих, други степских), сваки у својој одаји, наткривеној жичаним забраном, „да им је увек у видокругу бескрај небеских висина“. Иако су смештени у скученом простору, изгледом и кретањем изазивају дивљење и страхопоштовање, баш као у средњовековним, па и старијим причама, о племићима и витезовима, којима су одласци у лов били незамисливим без макар једног сокола на рамену. Василије своје љубимце негује ових дана с посебном пажњом, јер „све мора да им буде потаман“, будући да су управо сада у фази митарења (замене перја) и парења. Када им се то дешава нису ради никаквом друштву. Очекујући потомство, љубоморно чувају свој кутак, брижно пазе једно на друго, а ако било ко покуша да поремети њихову идилу умеју и да буду агресивни.

– У модерном соколарству, птице се држе у наменском, затвореном, простору, величине омање собе, понајвише ради контролисане оплодње и размножавања. Многи постављају питање да ли је хумано тако их изоловати од њиховог природног станишта. Али, ако се зна да соколови у природи живе свега шест до седам година, а у оваквим условима, уз квалитетну исхрану, одговарајућу ветеринарску негу и редовно тренирање за лов, њихов век прелази и две деценије, онда је јасно да им боравак у заточеништву не пада баш тешко – каже Василије Дедеић, уз напомену да соко доживљава човека који га је отхранио као своју врсту.

У Србији, сазнајемо од нашег саговорника, има свега педесетак активних соколара. То је прилично скуп хоби. Једна птица кошта од 500 до 2.000 евра, а неке ретке врсте и десетоструко више. Уз то подоста новца треба издвојити за исхрану соколова, здравствену заштиту и опрему за дресуру, као и пуно времена, знања и умешности у раду с њима. Проучавању стручне литературе и редовној размени искустава с колегама у земљи и иностранству наши соколари, такође, придају велики значај.

– Дефиниција соколарства подразумева умешност лова са птицом грабљивицом, односно да је човек научи да полети с његове руке, ухвати плен и с њим се врати. Приликом обуке сокола за такав задатак све се ради на темељима његовог условног рефлекса, уз коришћење посебне опреме, поступно и пажљиво, како би се с њим успоставио физички контакт и разбио страх од човека. При том, треба водити рачуна и о тежини птице, односно о исхрани, јер тек када осети глад спремна је за лов, а ако је сита одлети и више се не враћа. Јер, соко не лови због свог власника, већ зато што је гладан – објашњава Василије, који планира да прошири своје јато соколова, па, можда, и да овај хоби преточи и у бизнис. А то, вели овај младић, може да буде и веома уносно. Немачки одгајивачи, сазнајемо, годишње извезу 700 до 800 младих соколова, углавном у Уједињене Арапске Емирате, где су ове птице изузетно тражене. Међу велике извознике спадају и Аустрија, Енглеска и САД, док је тај посао код српских соколара тек у зачећу, будући да им домаћи прописи о извозу птица нису баш наклоњени.

 

Политика

Фото П. Копривица

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!