Економија

Буџетски дефицит Србије под велом тајне

У нашој земљи постоје две контрадикторне Уредбе о вођењу буџетског рачуноводства, једна за разговоре са ММФ-ом, а друга за јавност у земљи

Постојање великог буџетског дефицита у нашој земљи одавно није новост. На то, уосталом, готово свакодневно указују високи државни функционери. Само што стварни буџетски дефицити и даље остају под велом тајне.

С друге стране, грађани су изненађени честим објављивањем вести о великим буџетским „рупама”, које су све опасније и представљају претходно неконтролисано располагање јавним средствима. Угрожава се макроекономска стабилност земље и изазива пад привредне активности.

Због чега често долази до озбиљних поремећаја у јавним финансијама Србије? Чињеница је да од 2000. године није донет кључни Закон о буџетском рачуноводству, којим се регулише комплексно вођење буџетског рачуноводства, почев од регистровања свих створених јавних обавеза, извршених плаћања, до неизмирених јавних обавеза. Међутим, у пракси се већ десет година примењују привремена решења.

Донета је Уредба о вођењу буџетског рачуноводства 2003. године („Сл. гласник” 123/03), по којој се билансирају само извршена плаћања јавних обавеза, а неизмирене јавне обавезе „преносе” у  ванбилансну евиденцију, чиме се скривају стварни буџетски дефицити.

После настанка глобалне финансијске кризе 2007 године, САД, ЕУ и други настоје да трансформишу буџетско рачуноводство из пасивних евиденција у главни интерни контролни систем јавних финансија. То представља покушај да се обезбеди праћење стања комплетних јавних средства и евидентирање свих трансакција у буџетском рачуноводству, без обзира на то када су настале (обрачунски систем).

Да би се постигао овај циљ на глобалном плану и брже прешло на обрачунски систем буџетског рачуноводства, ММФ, Светска банка и друге институције подстакле су увођење и примену ИПСАС (Међународних рачуноводствених стандарда за јавни сектор), како би се онемогућило манипулисање приказивањем неконтролисаних буџетских дефицита. Због тога је и наша земља 2010. године донела другу Уредбу о обавезној примени ИПСАС, која до сада де факто није примењена у пракси.

У нашој земљи постоје две контрадикторне Уредбе о вођењу буџетског рачуноводства, једна за разговоре са ММФ-ом, а друга за јавност у земљи. Такво стање двојног регулисања буџетског рачуноводства је неодрживо. Проблем се компликује јер у најновијем Закону о министарствима („Сл. гласник” 72/12) није предвиђено који је владин орган одговоран за уређивање вођења буџетског рачуноводства.

Док се не реши комплетна законодавна регулатива, немогуће је обезбедити правилно вођење буџетског рачуноводства у читавом јавном сектору и спречити неконтролисане дефиците.

У последњих седам година у Скупштини Србије нису разматрани Закони о годишњим завршним рачунима буџета Републике. Државна ревизија није обавила ниједну ревизију завршног рачуна буџета Републике Србије у читавом свом мандатном периоду од пет година.

На крају, како су спроведене државне ревизије у последње три године од стране ДРИ (Државне ревизорске институције) без постојања Закона о вођењу буџетског рачуноводства? Полазећи од основне премисе нове Владе да се мора почети са променама, предлаже се да се целокупна регулатива рачуноводства за привреду и јавни сектор премести у министарство правде и тиме створе услови за промене у борби против развијеног финансијског криминала и корупције.

*Експерт за међународну рачуноводствену регулативу

 
Драгутин Драгојевић
Политика

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!