Европа

Шпанијa пред озбиљном политичком кризом, Каталонци хоће независност

БАРСЕЛОНА – Дан након што су странке које се залажу за независност од Шпаније однеле победу на парламентарним изборима у Каталонији, светски медији упозоравају да би изборни резултат могао да гурне земљу у једну од најдубљих политичких криза последњих година, у којој неће бити једноставних решења.

На основу 99 одсто пребројаних гласова, највећа сецесионистичка група “Заједно за ДА” (Хунтс пел си) освојила је 62 места у парламенту богатог шпанског североисточног региона, док је мања левичарска партија Кандидатура за народно јединство (ЦУП) освојила 10, што им даје апсолутну већину у парламенту од 135 места, пренела је агенција АФП.

Обе те сецесионистичке партије саопштиле су раније да ће унилатерално прогласити независност од Шпаније у наредних 18 месеци, али се томе противи централна влада у Мадриду наводећи да то не дозвољава Устав Шпаније.

“Дојче веле” у тексту под насловом “Сада је важно сачувати мир” упозорава да, иако су каталонски политичари задовољни и поручују да је победа индепендиста “историјска”, а неки већ позивају на грађанску непослушност, једноставних решења неће бити.

Немачки медији указују да Каталонија и Шпанија и после 27. септембра остају зависне једна од друге јер ће Барселони бити потребан благослов Мадрида за спровођење планова о стварању државе, док Мадрид не жели да изгуби своју економски најјачу регију.

С обзиром на компликовану ситуацију у којој важну улогу имају и емоције, за обе стране би било најбоље да сада међусобно разговарају и то без претњи и ратничких гестова.

Вероватније је, међутим, да ће сада настати дуго натезање, при чему шпански премијер Маријано Рахој неће хтети да своје конзервативне присталице у целој земљи разљути преблагим ставом према Каталонцима, пише немачки дневник “Цајт онлајн”.

Портал Јуроњуз је поводом избора у Каталонији објавио текст под насловом “Мадриђани нису импресионирани”, у којем се каже да би губитак најјаче економске регије на североистоку Шпаније имао несагледиве политицке и економске последице по земљу, уз упозорење да је привидан мир који влада у Мадриду у контрасту са периодом нестабилности који би сад могао да почне.

Подсећајући да се јаз између Каталоније и остатка државе годинама продубљује, овај портал истиче да је Рахој, који је све захтеве Каталонаца одбацивао само једном хладним “не”, за разлику од начина на који су решавани такви спорови у Шкотској и Квебеку, допринео распламсавању кризе.

Француски лист Фигаро” оцењује да каталонске сецесионистичке странке имају парламентарни капацитет да воде програм одвајања, иако су освојиле само 48 одсто гласова, с тим да ће група “Заједно за ДА”, која окупља левичарске сецесионисте и десничарске националисте, морати да убеди ЦУП, антикапиталистичку и еврофобну странку, да је подржи.

ЦУП је, међутим, наговестио да неће дозволити да лидер сецесиониста Артур Мас поново дође на чело регионалне владе, што ризикује да створи тензије између две странке које чине јединствену листу, истиче “Фигаро”.

На то упозорава и “Монд”, указујући да је упитна основаност става сецесиониста који тврде да је легитимност гласања изнад уставне законитости пошто, како истиче лист, иако су освојили већину посланичких места, за њих није гласала већина Каталонаца, те се њихова изборна победа не може свести на референдумско “да” отцепљењу како је они представљају.

Париски дневник оцењује да је даљи развој ситуације неизвестан пре свега зато што Мадрид ове изборе не сматра референдумом због чега би се сукоб са шпанским властима могао заоштрити у наредним недељима, уз могуће прибегавање правди и паралисању процеса одвајања.

Поред тога, после општих избора у децембру Шпанија ће добити нову владу, која ће можда покушати да преговара о другачијем излазу из политичке кризе између Мадрида и Барселоне, додаје се у анализи.

Иако је Мас више пута подвукао да са Мадридом може да разговара само о независности, примећује “Монд”, он је изразио спремност да одложи спровођење програма за отцепљење ако му Мадрид предложи да организује истински референдум, уз правне гаранције.

На исход избора у Каталонији реаговао је и британски “Гардијан”, који упозорава да Шпанији прети политичка криза уз суочавање Мадрида са отворено сепаратистичком владом на челу једног од најбогатијих шпанских региона.

И лондонски дневник предочава да сецесионистима неће бити лако, а у прилог томе преноси оцену политичког аналитичара Хозепа Рамонеде да ће они морати да се боре за легитимност на светској сцени.

И Би-Би-Си указује да је резултат двосмисленији него што позитивна реторика наговештава те да сесеционисти, иако истичу да су спремни на отцепљење упркос снажном противљењу Мадрида, знају да ће то бити спорно и компликовано, па заправо имају за циљ да одрже законски признат референдум и стога ће наставити да притискају владу.

Си-Ен-Ен оцењује да се Шпанија налази пред уставном кризом јер исход јучерашњих избора показује да ће нова шпанска влада после избора у децембру морати да одмах почне са преговорима о реформисању равнотеже моћи међу регионима.

Већина светских медија примећује да парламентарни избори у Каталонији нису били обични те да је излазност била изузетно велика, а аналитичари се слажу да је то био и одраз “буђења” бирача који се противе независности, а који се обично уздржавају од гласања на регионалним изборима и чувају свој глас за опште изборе.

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!