Друштво

Срби надниче и у шездесетој

Криза тера грађане и у поодмаклим годинама да траже хонорарне послове

ДОК стоје у реду на бироу рада и чекају на радну књижицу у струци, чак и грађани у поодмаклим годинама приморани су да – раде на сат. Како би скрпили крај са крајем, они који су изгубили радно место, и поред искуства и дипломе факултета, морају да раде хонорарне послове. Тако се већина окреће чувању деце и старих, бризи о туђим кућним љубимцима, али и чишћењу станова и пословних простора.

Када се њихова просечна сатница од 200 динара на сат упореди са понудом послова у омладинским задругама, показује се да студенти боље зарађују.

Са повећањем броја старачких домова у земљи, једно од ретких занимања која се још траже јесу неговатељице. Ипак, и за овај посао је потребно одређено школовање и искуство, па приучене грађанке које су остале без месечне плате, прибегавају приватним агенцијама. Нико их не запошљава за стално, већ их плаћају на сат и по обављеном послу.

– Геронтодомаћице плаћамо око 200 динара по сату, у зависности од тога шта раде, да ли и кувају и колико времена проводе са људима – кажу из Агенције “Легал инвест”. 

 

 

ЧИСТЕ ПО КУЋАМА МНОГИ докторанти и магистри били су приморани да засуку рукаве и, у недостатку другог посла, радно место потраже – међу средствима за чишћење. 
– Мада је ово физички посао, највише се јављају старије жене – каже Александра Дијамантовић из Агенције за чишћење станова и пословних простора.
– Не ангажујемо никога на месечну плату, већ плаћамо када има посла. Зарада је различита. Некада дневно зараде 2.000, а некада 400 динара.

 

– Ако добију сталног клијента, могу да зараде и до 30.000 динара месечно. Последњих година јављају нам се и младе жене које су остале без посла усред радног века и не могу ништа друго да нађу.

Слично зарађују и дадиље, мада су, кажу из агенција, клијенти у одабиру много захтевнији. Траже диплому, па и факултета, или дугогодишњи рад са малишанима. Тако, они којима хитно треба посао, а нису то раније радиле, на ово тржиште најчешће не могу да се пробију.

За грађане који нису квалификовани да чувају децу, нуди се опција бриге о кућним љубимцима. Сатница је мања, али је једино искуство које је потребно – да су имали, или још гаје, животиње.

– Јављају нам се најчешће људи који су очајни и случајно су видели оглас – каже Иван Јанковић, директор “Мона пет кера”, агенције за чување кућних љубимаца. – Плаћамо их од 180 до 250 динара на сат, а посао се најчешће састоји од бриге о животињама у стану њиховог власника, док је он на послу. Понекад клијенти траже и чување 24 сата. Оно се плаћа од 800 до 1.000 динара.

Када се упореде дневнице, на сат боље зарађују незапослени млади, или студенти. Понуда хонорарних послова у омладинским задругама плаћа се и до 350 динара за 60 минута. Радно место се стално мења, у зависности од понуде.

Тако су слагање робе по рафовима, лепљење декларација, украшавање простора за славље најчешћи послови које млади незапослени, или студенти, могу да нађу крајем године.

– Око празника сви деле пропагандни материјал и поклоне па се најбоље плаћа рад у штампарији, где је дневница и до 2.300 динара – каже Бреда Милић из омладинске задруге “Булевар”. – Млади најчешће бирају промоције, јер од њих просечно боље зарађују, од 1.200 до 2.000 динара дневно.

 

Новости

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!