Србија

Срби ору румунске њиве

Све је већи број српских пољопривредника који купују оранице у Румунији због знатно ниже цене у односу на Србију. Од 2.000 до 2.500 евра може се купити хектар земље, што је око четири до пет пута јефтиније него у Србији.

Уколико се у обзир узме чињеница да на пример код Бечеја, јефтинија земља која се не налази у првој линији уз магистрални пут кошта око 8.000 евра по хектару, а на бољој локацији цена иде и до 15.000 евра, јасна је рачуница српских паора, поготово оних који живе у близини границе с Румунијом.

Тренутно око 5.000 хектара румунских њива ору српски пољопривредници, и за то добијају субвенције, а та земља се може похвалити са око 10 милиона хектара квалитетног земљишта. Поред куповине, и закуп њива код комшија је много повољнији. Док код нас цене иду и до 500 евра по хектару, Румуни своје њиве дају у закуп за 100 евра по хектару.

Према сазнањима медија, Румуни су отворили и агенцију у Србији која се бави продајом и закупом пољопривредног земљишта у тој земљи, а интересовање је огромно. Ипак, само богати ће моћи да профитирају у Румунији, пошто се у већини случајева ради о парцелама од 1.000 и више хектара. Међу првим купцима су, како сазнаје портал Агросмарт, један пољопривредник и политичар из пограничног места у Банату који је пазарио велики посед.

Пољопривредни стручњаци истичу да је реч о веома квалитетној земљи, па је сасвим логично велико интересовање наших људи.

– Очигледно умеју да послују. Они ће радије продати по знатно нижој цени и имати зараду, него пустити земљу да пропада, што овде радимо масовно. Необрађивана земља пропада, а то је велики губитак – каже Ђорђе Бугарин, агроинжењер.

Он додаје да улагање у румунске оранице представља сигурну зараду за српске бизнисмене, а због изузетне плодности и широког дијапазона биљака које могу да успеју на том земљишту, идеје за бизнис су безграничне.

Стојан Падејски из удружења пољопривредника Банатска ленија из Кикинде истакао је да је земља у Румунији прве класе и да се на њој све може сејати.

Бићемо и радна снага

Пољопривредни стручњак Бранислав Гулан истиче да радна снага не би требало да буде проблем.
– Наши пољопривредници могли би радну снагу унајмити у Румунији, али је то шанса и за наше људе да оду у Румунију, која је мало брже од нас прошла кроз транзицију и раде успешно. А свакако да би српски бизнисмени требали дати прилику нашим људима да зараде с обзиром на тешку финансијску ситуацију наших људи.

– Чуо сам да је цена одлична, али ја не познајем никога ко је пазарио – каже Падејски.

Председник општине Нова Црња Пера Милинков објашњава да наши грађани у Румунији оснивају и аграрне фирме.

– Већ неколико година српски ратари из средњег Баната прелазе у Румунију и тамо обрађују земљу. Посао им се исплати јер Румунија даје повољне услове за обраду пољопривредних површина, а власници нуде довољно земље у закуп који је много јефтинији него код нас.

Наши грађани тамо оснивају и аграрне фирме које се баве обрадом земље и засад тај посао иде одлично. Тамо одвозимо само нашу механизацију. Наши суседи нуде одличне субвенције за произведену робу и уредно их исплаћују – каже за београдске медије Милинков.

Италијани доминирају

Један војвођански пољопривредник каже да је лично обрађивао земљу у Румунији.
– Око 90 одсто земљишта је власништво Италијана, последње две године имају проблем са субвенцијама, па је то један од главних разлога што се земљиште даје у закуп. Што се тиче класе земљишта, не може прићи нашем Банату. А доћи до уговора о закупу земљишта у Румунији је веома тешко – каже овај земљорадник.

А. Вучићевић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!