Србија

Србија гора и од Африке

У две трећине Африке живи се боље него у Србији. Ту поражавајућу чињеницу обелоданио је директор Мреже за пословну подршку у Србији, Драгољуб Рајић.

Рајић је подсетио и да су прошле године просечна нето примања у Србији била 397,49 долара (46.097 динара), а више зараде су, за “веровали или не”, имале неке земље у којима бесне сукоби, попут Либије. У тој држави, Анголи, Либији, Замбији, Лесоту, Јужноафричкој Републици и Малавију, плате се крећу од 1.126,12 до 1.806,50 долара.

Кроз пустињу и прашуму

– Србију су претекли и Либерија (грађански ратови завршени 2003), Намибија, Габон, Свазиленд, Конго, Боцвана, Судан (после последњег грађанског рата 1983. – 2005. отцепљењем Јужног Судана остао без четвртине територије), Џибути, Обала Слоноваче, Чад, Танзанија, Мароко, Екваторијална Гвинеја, Мозамбик и Зимбабве, где су плате биле од 397,78 до 998,93 долара – навео је Рајић.

Мауританија за утеху

– Мауританија је по просечној плати од 332,68 долара одмах испод Србије, а онда следе Гана, Кенија, Руанда, Тунис, Того, Нигерија, Сомалија, Уганда, Египат, Сенегал и Мали.

Према речима лидера синдиката Слога Жељка Веселиновића показало се да заостали трећи свет у џунгли, пустињи и прашуми живи боље него у Србији.

Терет пореза и бирократије

Драгољуб Рајић указује да смо по економском стању на нивоу средње развијених земаља Африке у којима владају безакоње и корупција, те да треба хитно испитати концепцију развоја економије у Србији.
– Привредници годинама траже промене у економском систему и другачији приступ развоју у којем ће се дати већи простор њиховим идејама и образованим и креативним појединцима – казао је Рајић, истичући и императив укидања парафискалних намета и смањење бирократије.

– За ову сурову реалност наши грађани не знају, јер су медији под контролом власти. Тако свакодневно од премијера чују фингирану статистику, лажи и обмане о бољем животу. Ако се показало да живимо горе од већине афричких народа, колико смо онда иза Европе чији смо географски део. Прича нам се како смо претекли Грке, а истина је да су испред нас и Црна Гора и БиХ – коментарише овај синдикални вођа за “Вести”.

Урнисали нас ратови и власт

Србија је, дакле, пала на нижи афрички ниво, тумачи статистику економски експерт Мирослав Прокопијевић. Показује се, како каже, да се Африка развија и има пристојну стопу раста, док Србија стагнира.

Туга, јад и чемер

Драгољуб Рајић изнео је да већина афричких земаља с већим платама од српских мора да увози основне животне намирнице, док Србија има и за извоз. Жељко Веселиновић истиче да је српска стварност дефинисана малим платама и високим ценама.

– На Западу цене многих намирница су исте као код нас, а наши производи су јефтинији у комшијским земљама, што показује колико се зарађује на нашем народу. Ми смо туга, јад и чемер и још дубље тонемо – оценио је Веселиновић.

– Југославија је 1961. имала дупло веће плате од Тајвана и Сингапура, а ако погледамо актуелну статистику, видећемо колико су данас испред нас – навео је Прокопијевић за “Вести”, додајући да су ратови и неспретне српске власти од 2000. године довели до поразних резултата за Србију.

Д. Декић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Изгледа да је боље бити мајмун у Африци, него Србин у Србији, јер видим да њихови мајмуни горе живе у изобиљу хране, док ми, живимо у изобиљу проблема, које нам свакодневно пред нас просипа препаметна власт.
    Да ли смо ми то гори и глупљи мајмуни од оних горе, афричких?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!