Србија

Србија и јубилеј Миланског едикта (1): За цара Константина само рецитација

Годину коју је цео хришћански свет чекао званични домаћин је дочекао на ивици банкрота. Србија и град Ниш, који је некад био један од кандидата за престоницу Источног римског царства, дочекаће силне хришћанске госте сиромашнији од првобитних хришћана, па могу само да се моле небесима да у част 17 векова Миланског едикта макар цару Константину подигну споменик у родном месту.

Саветник министра културе Радослав Павловић се почетком године пожалио јавности да бивша власт за цара Константина није спремила ни рецитацију, па се убрзано спрема позоришна представа “Цар Константин”, заједнички пројекат београдског и нишког позоришта, неколико концерата и научних скупова. Изложба Константиновог блага у Виминацијуму је одређена за мај, а Ниш покушава да набави паре и довуче своје благо у царев родни град.

 Засад се преговара са компанијом Филип Морис да граду Нишу да изложбени простор и новац за обезбеђење изложбе, па ће захваљујући дувану можда и Нишлије видети Константинову бисту и Лицинијеве тањире, које је претходних година видела цела Европа. Општина Медијана је најавила да ће изградити 17 чесми за 17 векова Миланског едикта, прву ће подићи Црква, за остале се не зна.

Град Ниш још нема прави споменик цару Константину, прошле године су спомен-обележје у облику меморијалне медаље подигли Аустријанци, али су га оштетили петардама пре месец дана јер на медаљи с Константиновим ликом нема ћирилице, која је стигла тек пет векова после Константина. Антички град Медијана ће за туристе бити затворен целе јубиларне године – јер радови на реконструкцији још нису завршени! Нишлије на интернету предлажу да би Србија требало да прогласи деценију Миланског едикта, па да онда на миру стигне све да организује.

* Верски теоретичар Мирко Ђорђевић каже за “Вести” да држава има мало пара за такву прославу светских размера и остаје да видимо да ли ће успети да изгура овакав јубилеј. 
– Шеф државе је рекао да је цар Константин рођен у Медијани и сви су гракнули на то, иако нико не зна тачно ни годину његовог рођења, а камоли у којој згради је рођен. Прослава јубилеја је почела, а још се прави списак званица. Папа неће доћи сигурно, иако је патријарах Иринеј изјавио да би желео да размени с њим пољубац хришћанске љубави. Не знам да ли је позван васељенски патријарх Вартоломеј, а било би ружно да њега нема на прослави, као што је ружно што неће бити ни папе јер ово је јубилеј значајан за све хришћанске цркве – објашњава Ђорђевић.

Медијана Ниш
Радови стоје: Антички град Медијана

Тврђава, Медијана и градско поље нису рестаурирани, а најава да ће почети да ископавају Константинов град унутар Тврђаве и подићи Музеј антике отишла је с претходном влашћу јула прошле године. Држава засад обећава да ће грандиозни споменик Константинова капија, који је усвојен на јавном конкурсу 2004, ипак бити подигнут, али се не зна да ли ће бити пара за цео споменик или само за један део! Капија би била висока 20 метара, са фигуром цара од 10 метара… Макар је на пихтијади 18. јануара обележен Милански едикт онако како се могло – на једним пихтијама био је исцртан знак Христовог монограма, а и најбоља ракија је имала исти знак.
* Прославе 1.500 Миланског едикта није било 1813. године због ратова за ослобођење од Турака. Прослава 1600 година планирана је на Крстовдан 1913. у Нишу, али је одложена због колере која харала градом и избијања Другог балканског рата. Јубилеј је ипак обележен три дана, али тек у децембру 1913, кад је постављен камен темељац за будући храм светом цару Константину и царици Јелени. Црква никад није изграђена због ратова, али је нова почела да се гради 1999. године, скоро 100 година касније. Међутим, опет нема среће за Константина јер ни после 12 година није завршена!
* У нишкој скупштини прошле недеље је избио прави мали рат када је в. д. директора Народног позоришта Иван Вуковић за говорницом упозорио да су електричне инсталације у згради позоришта у таквом стању да им је инспекција запретила да ће им забранити рад. Одборник Предраг Јеленковић запитао се ко ће бити одговоран ако дође до пожара.
– То је велики пропуст за онога ко је дозволио почетак прославе јубилеја 1.700 година Миланског едикта. Присуствовало је око 400 угледних званица на челу са председником државе!
 

Сутра: Србија и јубилеј Миланског едикта (2): Медијана под катанцем

 С. М. Томић – Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!