Став

Српски владика и усташки аполгета

Епархија је административна област Православне Цркве коју води епископ или владика. Реч „епископ“ (Επίσκοπος) на грчком значи „надзорник“, што добар владика заправо и јесте.

Епископ или владика пакрачко–славонске епархије је Јован Ћулибрк. Рођен је као Невен у Зеници (СФРЈ) 16. априла 1965. Ћулибрк је студирао јужнословенске језике и књижевност на универзитетима у Бањој Луци и Загребу, где је дипломирао на Катедри за стилистику. За свој дипломски рад о Милошу Црњанском је добио Бранкову награду Матице српске. Теологију је студирао на православним богословским факултетима у Београду и у Србињу, где је дипломирао са радом о Никону Јерусалимцу. Магистарске студије из јеврејске културе похађао је у Спомен-установи Јад Вашем и на Јеврејском универзитету у Јерусалиму. За такве који знају много више него што им треба, па им често знање уме и да засмета, један српски владика је имао обичај да каже: „Неки су преучили лекцију“.

Осим књишког знања и интересовања владика Јован је познат и као падобранац у мантији. Водник је и резервиста чувене 63. падобранске бригаде из Ниша. Често своју епископску мантију поносно замени падобранским комбинезоном, а укњижио је најмање 140 скокова. Пред устоличење владике будимљанско-никшићког Методија, епископ Јован се спустио падобраном у простор манастира Ђурђеви Ступови! („Владика се падобраном спустио у Ђурђеве Ступове: Благодат долази са неба (видео)”. pravda.rs, приступљено 25.09.2021)

За владику мученичке пакрачко–славонске епархије, чији су верници у два рата, Другом светском 1941–45. и грађанском 1991–95, највише пострадали, јер се на њеном подручју налазио најужаснији логор (Јасеновац) за геноцидно сатирање српске, јеврејске и ромске нејачи, Јован је изабран у мају 2014. и устоличен 13. септембра те године у Саборној цркви Свете Тројице у Пакрацу.

Владика пакрачко–славонски се, дакле, за сразмерно кратко време прославио не само ученошћу и спортом, већ и нечим што му никако не служи на част: као координатор Одбора Српске Православне Цркве за Јасеновац и представник у Јерусалиму, владика је кренуо са ревизијом истине о сатирању Срба и драстичним умањивањем броја српских, јеврејских и ромских жртава на најужаснијем месту Другог светског рата – у логору Јасеновац.

Јутарњи лист, Загреб је 27. вељаче (фебруара) 2016. објавио велики интервју са владиком Јованом Пакрачко–славонским. На крају литургије у Јасеновачкој цркви патријарх Иринеј је говорио о `стотинама тисућа` убијених Срба на подручју логора Јасеновац. Јован Ћулибрк је тада кренуо са ревизијом историјске истине и изјавио следеће: „Što se tiče brojeva stradalih u sistemu koncentracionih i logora smrti Jasenovac, vrijedi ponoviti da konfuzija oko njih nastaje isključivo zbog toga što socijalistička Jugoslavija, a ni zemlje nastale njenim raspadom, nije uložila dovoljno ni sredstava, ni rada ni ljudi da bi se došlo do pouzdanih naučnih rezultata.

Nakon što su donesene prvobitne procjene broja žrtava – uglavnom oko 1948. godine – normalne zemlje su osnovale ili zadužile posebne naučne institucije da se bave detaljnim proučavanjem karakteristika Drugog svjetskog rata, zločina koji su se desili u njemu, kao i broja žrtava. Konfuzija oko broja žrtava u Jasenovcu, NDH i Jugoslaviji uopšte je predmet zgražavanja u međunarodnim naučnim krugovima; možda najsvježija – barem u pristupu – enciklopedija holokausta, ona Waltera Laquera, iznosi broj od stotinu do sedam stotina tisuća žrtava Jasenovca. To je apsurdno, ali se bojati da će taj apsurd biti još očigledniji u novijim izdanjima enciklopedija i opštih pregleda”, zaključio je tad episkop Jovan. (‘Komunistička optužnica ne može biti polazna točka razgovora o Stepincu’, Jutarnji list, 27. veljače 2016)

Da se nije radilo o izjavi tek za jednokratnu upotrebu svjedoči spontano reagiranje episkopa Jovana tijekom izlaganja njegova starijeg kolege, Atanasija Jeftića (84) na jednom humku Spomen područja Jasenovac, održanog dvije i pol godine nakon tog intervjua, 8. rujna (септембра) 2018. Naime, nakon što je episkop (u mirovini) Jeftić počeo govoriti o „700 hiljada ubijenih Srba” u Jasenovcu, Jovan Ćulibrk je spontano uzviknuo: „Prekinite vladiko, nije ih bilo toliko…”. Vjerojatno šokiran imperativnom upadicom kolege po struci i brata dakako, Jeftić je prekinuo govoriti ‘ratnohuškački’. (Jerko Zovak, „Kad episkop srpski ušutkuje srpskog episkopa zbog broja žrtava u Jasenovcu“, Sbplus.hr, 12.09.2018)

Усташки кољач Мишко Ратковић из Триља, Далмација, са још једним усташом, умазани српском крвљу, после злочина 1941. (Музеј Југославије); овде недостаје само њихов одвјетник обране

Последица оваквог свјетоназора је највећи скандал који се одиграо крајем децембра 2021. године у Народној скупштини Србије – неизгласавање Предлога Резолуције о усташком геноциду над Србима, Јеврејима и Ромима у НДХ-а 1941–45. и проглашења 28. априла за Дан геноцида над Србима у 20. веку. Био је то врхунац бешчашћа, драстичног понижавања и обесмишљавања постојања Народне Скупштине. Тада је само 30 посланика гласало за усвајање ове изузетно значајне Резолуције, а 113 тзв. посланика није ни гласало, гласова против није било.

Јован Ћулибрк, епископ СПЦ у пакрачко-славонској епархији која је тешко страдала у време НДХ, па недавно опет од исте хрватске руке 90-тих година прошлога века, брука је, дакле, за Српску Цркву и Православље. Његове дрске и политички мотивисане тврдње којима се умањују не само статистички него и морално српске жртве на територији под контролом НДХ између 1941. и 1945. не наилазе на укор виших црквених власти. То је логично зато што је Српска Црква огрезла у екуменизам, чији је један од основних постулата не замерати се иноверцима. Поред овога, други чинилац који црквеном врху диктира попустљивост према заблуделом епископу је спрега са световном влашћу у Србији која се договорила са политичким Загребом да не наглашава питање српских жртава за узврат за сарадњу Хрватске на фаталном „европском путу.“

Ликуј днес, владико и одвјетниче обране, и васцела усташијо с њим! Убедио си српско–хрватски „регион“ да су Срби вазда криви и кад их кољу, чекићају, бацају у јаме и бунаре и живе сахрањују. И да је сатирање и затирање Срба заправо мит „великосрпских југо–унитариста“, а не папско–крижарски геноцид. Зато заједно са славним Кикероном (Marcus Tullius Cicero, 107–44 пре Хр.) узвикујемо: O tempora, o mores! (Чудних ли времена, чудних ли обичаја!)

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

виа
Наука и Култура
Извор
Драган Р. Млађеновић

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!