Економија

Србија међу 10 најспорије растућих привреда у свету!

Србија и Хрвастка нашле су се у друштву 10 најспорије растућих светских привреда на листи коју је саставио амерички пословни портал Бизнис инсајдер.

На тој листи неславно прво место заузима Украјина испед Венецуеле, Либије и Белорусије.

Према наводима Бизнис инсајдера, Србија пати од високе незапослености и стагнације прихода домаћинстава, а структурне реформе се одлажу још од времена глобалне финансијске кризе.

Поред тога, пред Србијом су бројни дугорочни изазови, укључујући висок ниво корупције, старење популације и неефикасан правосудни систем, наводи се у извештају који је Бизнис инсајдер саставио на основу привредних прогноза Светске банке за период од 2014. до 2017.

Србија је прошле године забележила негативан раст бруто домаћег производа (БДП) од 1,8 одсто, а у 2015. ће он бити у минусу 0,5 одсто, пре него што 2016. и 2017. порасте 1,5 односно 2,0 одсто, па ће просечни привредни раст у периоду 2014/17. износити 0,29 одсто, наводи портал.

Најспорије растућа привреда света је Украјина, са негативним привредним растом од 2,45 одсто. Украјинска економија била је тешко погођена глобалном финансијском кризом, па се делимично опоравила 2010, да би поново потонула након припајања Крима Русији. Украјински БДП је прошле године забележио негативан раст од чак 6,8 одсто, а земља се суочава са политичком корупцијом и неефикасним реформама.

Друга на листи је Венецуела, високо зависна од нафте, која чини 96 одсто извоза и 12 одсто БДП-а те земље, па је њена привреда знатно погођена падом цена нафте. Поред тога, државна потрошња, подизање минималне плате и већа доступност кредита довели су до раста домаће потрошње, што је убрзало инфлацију на 20 одсто у 2012, 56 одсто у 2013. и чак 60 одсто у 2014. Просечан раст БДП-а ће у периоду 2014/17. бити минус 2,28 одсто.

Трећа најспорија светска привреда је Либија, чији је БДП прошле године потонуо чак 24 одсто и која приходе остварује махом од енергената, али их не користи за развој економије. Светска банка за Либију од 2014. до 2017. прогнозира негативан раст од 0,65 одсто.

Четврто место заузима Белорусија, чија је привреда уско повезана са руском, па је прошла кроз тешкоће због пада цена нафте. Привреда те земље ће у периоду 2014/17. потонути 0,5 одсто.

Пета на листи је Света Луција, високо зависна од туризма, који се у тој земљи никада није у потпуности опоравио након што је успорио 2008. због светске кризе. Привреда Свете Луције ће порасти 0,15 одсто у периоду 2014/17.

Русија заузима шесто место са растом БДП-а од 0,26 одсто, наводи Бизнис инсајдер. Руска економија високо је зависна од енергетике па је прошла кроз бројне потешкоће у светлу прошлогодишњег пада цена нафте. Иако је буџетска потрошња приалгођена нижим ценама нафте, увећана је војна потрошња, што многи економисти сматрају проблематичним. Структурни проблеми и превелико уплитање државе у приватни сектор такође угрожава привреду, наводи портал.

Осми на листи је Бразил, чија је влада покушала да покрене привреду резањем пореза и олакшицама у циљу јачања потрошње домаћинстава. Међутим, ионако тешку фискалну ситуацију додатно је нагризло прошлогодишње Светско првенство у фудбалу. Бразилски БДП ће у периоду 2014/17. порасти 0,47 одсто.

Девета је Хрватска, чија се економија још није опоравила од кризе из 2008. Хрватски БДП је прошле године био у минусу 0,4 одсто, а од 2014. до 2017. ће у просеку расти 0,7 одсто. Хрватска бележи тврдоглаво високу стопу незапослености, неуједначен регионални развој и смањење страних инвестиција.

Последњи на листи је Јемен, у ком букти грађански рат и који је тешко погођен прошлогодишњим падом цена нафте. Јемен има бројне дугорочне изазове, укључујући несташицу воде и хране, високу незапосленост и високу стопу раста популације. БДП те земље ће у периоду 2014/17. порасти 0,90 одсто, наводи Бизнис инсајдер.

 

Танјуг

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!