Србија

Србија у ЕУ као очерупана кокош

Србија би требало да од 21. јануара отпочне преговоре о уласку у Европску унију. Званични Београд је претходно, а нарочито у случају Хрватске, учинио све како би помогао комшијама у том процесу, па је за очекивање и да ће услуга бити враћена. Међутим, саговорници “Вести” не верују у то, већ тврде да ће се Србија веома брзо суочити са условљавањима не само Хрватске, већ и других земаља у региону.

Политички аналитичар и уредник Нове политичке мисли, Ђорђе Вукадиновић, апсолутно је сигуран да никакве искрености или добронамерности српских комшија неће бити.

– Тек ћемо са почетком преговора са ЕУ видети шта нас све чека и до каквих условљавања и уцена ће доћи, не само од Немачке, већ и од Хрватске, Мађарске, Румуније, па чак и Бугарске. Ниједна од тих земаља неће пропустити прилику да добије уступак у сваком од досадашњих спорних билатералних питања – изричит је Вукадиновић.
Чињеница да је Србија знатно допринела да Хрватска испуни неке од кључних услова ЕУ, по Вукадиновићу, неће значити и “враћање услуге”.

Бугари меркају Ниш, Румуни Неготин

Бугарска има отворене претензије на “западнијете покрајини”, односно Пирот, Ниш и Лесковац. Традиционални пријатељи Румуни, када виде да нас сви “черупају” поставиће и питање Неготинске Крајине, а увелико већ школују свештенике да у црквама служе на влашком језику – прецизира Јовановић.

– Веома брзо ће се отворити питање спорног дела границе, али и увоза њихових производа и отварања фирми у Србији. Истовремено, Мађари ће без сумње инсистирати на аутономији мађарске заједнице у Војводини, а Румунија је већ одавно потегла питање Влаха у источној Србији – закључује Вукадиновић.

И некадашњи министар спољних послова СРЈ Живадин Јовановић није оптимиста.

– Како очекивати од Хрватске враћање услуге када је и даље актуелна њихова тужба за геноцид. Загреб и даље инсистира да избије на источну српску обалу Дунава код Шаренградске аде. Нажалост, од 2000. године власти у Београду, у жељи да остваре добросуседске односе у региону никада нису инсистирале на реципроцитету у решавању проблема, и то ће нам се сада вратити као бумеранг – тврди Јовановић.

Лоша трговина

Према оцени Живадина Јовановића такозвана Влада Косова неће директно кочити улазак Србије у ЕУ, али ће то у њихово име, чинити САД, Немачка и Велика Британија.
– Одустајањем од севера Косова, као последњег бастиона, Србија се фактички одрекла своје јужне покрајине. Остаје још само да то учини и декларативно. Када је свет схватио да је Србија трговала Косовом зарад датума у ЕУ, онда је јасно да питање Космета неће бити сврстано само у поглавље 35, већ по потреби, како којој великој сили затреба да уцени Србију – објашњава Јовановић.

Према његовим речима, Мађарска већ годинама инсистира на Тријанонском споразуму из 1920. године, а сваки захтев за ревизијом историје је заправо захтев за прекрајањем граница.

– Немачка ће без сумње интензивирати већ покренуто питање подунавских Немаца којима је већ почела да се враћа имовина, а онда ће се отворити и питање подршке Србије Републици Српској, јер је тежња ЕУ да дође до суштинске реформе Дејтонског споразума којом ће се РС утопити у унитарну Босну. Ако је за утеху, југ Србије и Санџак ће се чувати као “адути” за потпаљивање ватре и додатна условљавања уколико Србија помисли да би могла да размишља својом главом. Србија је брзоплето одлучила да уђе у ЕУ и то ће нам се осветити – истиче Јовановић. 

 

Вести

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

�оментара

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!