Економија

Србија увезла струју за 42 милиона евра

првом тромесечју ове године Јавно предузеће „Електропривреда Србије” увезло је 848 милиона киловат-сати електричне енергије и то платила 42 милиона евра. Највећа количина струје купљена је у јануару 2017. године, око 541 милион киловат-сати, и за то је издвојено 29 милиона евра, кажу у ЕПС-у одговарајући на питање „Политике” колико је струје увезено од почетка године.

Званична статистика је, иначе, у прва два месеца регистровала пад производње од око 9,8 одсто.

По којој цени је ЕПС плаћао увезене киловате? У првом кварталу просечна цена куповине електричне енергије била је 49,64 евра по мегават сату, објашњавају. Истовремено, просечна цена на мађарској берзи у истом периоду износила је 58,25 евра.

У јануару су увезени киловати били скупљи и ЕПС их је плаћао по цени од 53,9 евра по мегават часу. Из овог предузећа истичу да је у то време на мађарској берзи електрична енергија коштала 81,25 евра.

Александар Вучић, премијер Србије, недавно је, гостујући на једној телевизији, изјавио да имамо проблеме у производњи угља, не знамо када ће се завршити „Костолац”, имамо проблема са клизиштима, нисмо направили нове откривке. Са друге стране, у ЕПС-у тврде да се производња угља и електричне енергије одвија стабилно и у складу са планом.

На нешто мању производњу, кажу у ЕПС-у, утицао је искључиво дуготрајни ледени талас током јануара који је отежавао довоз угља са колубарских копова у обреновачке термоелектране. Производња угља и електричне енергије се, међутим, одвија стабилно и у складу са планом, истичу.

За прва два месеца ове године на коповима „Колубаре” и „Костолца” произведено је скоро седам милиона тона угља, што је у потпуности у складу са планираним количинама, објашњавају у овој компанији. ЕПС је у фебруару 2017. године произвео 3.052 гигават часа електричне енергије, што је 1,8 одсто мање од плана. Производња електричне енергије у фебруару 2017. остварена је у складу са расположивом примарном енергијом (вода и угаљ).

Истовремено, у јануару су термо капацитети ЕПС-а произвели 0,7 одсто више од плана, а потрошња електричне енергије била је 10 процената већа у односу на потрошњу у јануару 2016. године, објашњавају у овој компанији.

Што се тиче финансијских показатеља, прелиминарни финансијски резултат ЕПС-а за 2016. годину, пре књижења процене имовине, јесте добит од 17,3 милијарде динара и то је резултат предузетих мера финансијске консолидације.

У овој компанији кажу да су уштедама у 2016. години допринели повећање ефикасности и боља организација.

– Уз централизацију набавки, трошкови материјала смањени су за 1,1 милијарду динара, трошкови горива за 1,2 милијарде динара, а трошкови одржавања за 7,7 милијарди динара у односу на планиране. За 1,5 милијарди динара мањи су трошкови репрезентације, закупнина, осигурања, ПТТ трошкови – набрајали су у ЕПС-у.

Фискални савет, са друге стране, одавно је ову компанију назвао нагазном мином јавних финансија. Реформе, како тврде, готово да нису ни почеле, дугови су велики, а инвестиције недовољне. И премијер Александар Вучић је недавно истакао како је стање у ЕПС-у много горе него што то мисли Фискални савет. А Савет о овој компанији никада није имао лепо мишљење, казао је недавно премијер.

У ЕПС-у, са друге стране подсећају и колики је њихов допринос државној каси Србије. Само у току 2016. године ова компанија је у буџет уплатила 87,4 милијарде динара по разним основама. То је 8,5 одсто укупних прихода републичке касе, додају.

– Само на разлици између увоза и извоза електричне енергије ЕПС је остварио добит од 64,5 милиона евра, проценат наплате је све бољи и виде се ефекти мера Владе Србије – истичу у ЕПС-у.

У 2016. години забележен је проценат наплате од 95,2 одсто. Губици електричне енергије смањени су са 14,02 одсто из 2015. године на 12,94 одсто у 2016. и остварено је додатних 836 милиона динара уштеде у односу на план, кажу у овом предузећу.

Бранко Ковачевић, председник Надзорног одбора „Електропривреде Србије”, каже, да су сви проблеми у пословању овог јавног предузећа предочени премијеру у писму које му је достављено још пре избора, али, одговора нема.

– Не очекујем да ће нас ико и позвати на разговор пре него ли се изабере нови премијер. Чињеница је да ЕПС има проблема. То најбоље зна руководство куће. Није ни тајна да ЕПС-у треба помоћ државе, јер је она власник. С друге стране, некада се ове приче пласирају и тенденциозно, да би се ЕПС продао за мале паре – каже Ковачевић.

Проблем са смањеном производњом струје у прва два месеца објашњава тиме што је дошло до пукотина у „Колубари” које су утицале на смањења производње угља, али је, срећом, све брзо санирано.

ЕПС-у ће, истиче, недостајати струје све док не заврши градњу новог блока у „Костолцу” од око 350 мегавата који гради с Кинезима, одакле ће се будуће добијати око три милиона тона угља. Само у тим околностима ЕПС може да производи онолико струје колике су домаће потребе.

Ковачевић: У ЕПС-у 4.800 прекобројних

– Радници напуштају ЕПС због смањења трошкова и рационализације пословања – каже Бранко Ковачевић, председник Надзорног одбора ове компаније.

– У наредне три године планирано је да ово јавно предузеће напусти око 4.800 радника. С друге стране, влада је донела одлуку да нови радници не смеју да се запошљавају. И сада постоје рупе у појединим производним процесима, што је велики проблем. Осим тога, ЕПС је у државну касу убацио око 85 милијарди динара, с тим што се ту налази и део пара које су биле предвиђене за инвестиције и за ремонте. Сада тих пара за нова улагања нема довољно – каже он.

– Нико, додаје, с друге стране не прича колико ЕПС има ненаплаћених дуговања. Да је морао да се опрости рачун за струју „Железари Смедерево”, „РТБ Бору”, „Железницама”.

– Ко ће то да плати? Тај угаљ и ту струју је ЕПС произвео, а онда је решено да се ти дугови отпишу, па је сада ЕПС опет крив за лоше резултате – закључује Ковачевић.

Аутор: Јасна Петровић-Стојановић, Политика.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!