Економија

Србија: Увоз производа од меса скочио 200 одсто

Појава афричке куге свиња летос за домаће сточарство и произвођаче меса била је последња кап у већ препуној чаши проблема који трају деценијама.

На свом профиту конкретне последице крајем ове године осетиће и велике месне индустрије, које последњих месеци не могу да извозе не само живо месо, већ и све остале прерађевине које нису прошле термичку обраду на температури већој од 80 степени Целзијуса. Што је готово све, осим конзервираних намирница.

Подсетивши на врло комплексну ситуацију са афричком кугом свиња у целом свету извршни директор Неопланте Ацо Томашевић каже да је у Србији ситуација таква да се производи мање од два милиона свиња, односно да поједемо више него што произведемо.

– Kина је до пре две године производила 450 милиона свиња, што је била половина светске производње. Сада су ту производњу преполовили, у САД је она на 70, у Бразилу на 40 милиона, док Немачка и Шпанија произведу по 30 милиона свиња годишње. Србија је на испод два милиона. Уз све то цена расте и ми сада имамо ситуацију да је само у последње две године увоз готових производа од меса порастао за 200 одсто – истакао је Томашевић. У исто време, како је рекао, велика је разлика у просечној цени између увоза и извоза, где су производи скупљи и до 50, 60 одсто.

– Неопланта покушава да одговори на ове изазове и зато смо кренули са кампањом Широко, где објашњавамо зашто је битан квалитет и зашто у 100 грама нашег производа стаје 160 грама меса. Упозоравамо на то да се мора читати декларација – напоменуо је Томашевић.

Повећање квалитета је зато једна од битнијих ствари, како је рекао, у ублажавању кризе. Он је критиковао смањење субвенција за сточарство, подсетио на неопходно стварање територија слободних од куге са којих би се могло извозити месо на нека друга тржишта попут азијског, борбу против сиве економије, али и подстицање равноправнијег положаја домаћих и иностраних произвођача меса.

И док је афричка куга, због које Србија не може да извози ни традиционално добрим купцима из региона Северној Македонији, БиХ, Црној Гори, неизлечива, оно што би могло да поправи тренутну тешку ситуацију је укидање обавезне вакцинације против класичне свињске куге.

То би, према најавама из Министарства пољопривреде могло да се деси половином децембра за када је најављено укидање вакцинације против класичне свињске куге после три деценије. Управо због вакцине која је све ове године била обавезна Србија није могла да извози месо у земље ЕУ, због чега је држава у последње време интензивирала преговоре и сарадњу са Русијом, Белорусијом, док најављени извоз за Kину још није почео.

У овом тренутку управо би извоз у Kину могао да буде тренутно решење за тешку ситуацију, сматра агроекономски аналитичар Милан Простран. Он каже да смо од великог извозника свиња постали земља увозник меса и да сточарство никада није било у тежој ситуацији.

– Прошле године увезли смо свињског меса у вредности од 76 милиона долара. Проблем је што ми увозимо од земаља ЕУ, попут Немачке, Шпаније и Данске које су високо субвенционисане и самим тим могу да продају месо по повољнијим ценама – напомиње Простран.

Велики проблем за Србију је и то што нам нису отворена тржишта за извоз, а чак и када се укине вакцинација, наглашава, још три године неће моћи да се извози док се месо не ишчисти од антибиотика.

– Мора да се ради на повећању домаће потрошње, велике кланице ће тек сада имати проблем јер почиње свињокољ и сасвим је сигурно да ће домаћа тражња за индустријским прехрамбеним производима да падне негде до марта. Сада је тренутак да се реализују споразуми, да крену сви вишкови, ви можете сухомеснато да извозите у Kину, све што имамо може да поједе једна улица у Пекингу – напомиње Простран. Међутим, ни повећање домаће тражње не може трајније да реши проблем, сматра он, и зато је јуриш на Kину једино на шта можемо да се ослонимо у овом тренутку.

Љ.Буквић, Данас.рс

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!