Безбедност

Српска и кинеска војска сарађиваће у обуци специјалаца и сајбер-ратовању

Пекинг – Војни односи Србије и Кине су на до сада највишем нивоу, констатовано је на састанку изасланика председника Србије министра одбране Александра Вулина и министра одбране Кине Веи Фенгеа, при чему су договорени даљи кораци у овим важним везама две државе. Српски министар дочекан је уз највише државне и војне почасти у згради „Ба ји”, централном објекту кинеског система одбране, у којој је седиште министра одбране, али и Централног војног комитета, највишег политичког тела надређеног оружаним снагама Кине.

Ова масивна зграда, чији назив у преводу значи „Први август”, у знак сећања на 1927. годину, када је основана Народноослободилачка армија Кине, својом величином омогућава оно што се у свету ретко виђа – дочек уз јединицу гарде у затвореном простору. Након обиласка почасног строја, у холу којим доминира црвена звезда петокрака, министри и војне делегације две државе одржали су састанак у оближњој сали.

Министар Веи овом приликом, како је саопштило Министарство одбране, изразио је дивљење према српској војсци за отпор пружен током агресије НАТО-а 1999. године, због чега је Војску Србије и српски народ приликом сусрета са Вулином назвао величанственим.

Веи Фенге је изразио велико лично поштовање према председнику Србије и врховном команданту Војске Србије Александру Вучићу и његовој доследној политици када је реч о односу према Кини, међународном праву и иницијативи „Један појас, један пут”.

После састанка Вулин је изјавио да Србија за Кину није партнер кога мери на основу броја становника или његову важност оцењује на основу географске удаљености.

„Кина о Србији мисли као о стратешком партнеру, као земљи која заслужује поштовање, која заслужује сваку помоћ”, рекао је Вулин непосредно по завршетку састанка у Пекингу.

Он је нагласио да су за Србију сва врата у Кини отворена и да су политика, као и лични однос председника Вучића и Сија, омогућили да Кина Србију доживљава као искреног пријатеља.

Приликом сусрета у Пекингу договорена је конкретна војна сарадња која ће се огледати кроз размену официра на школовању, обуку специјалних јединица које ће држати инструктори из Србије и Кине. За Србију је посебно важно што ће се сарађивати и у области сајбер-ратовања, а Кина спада у светске информатичке лидере.

Народноослободилачка армија Кине спремна је да Војсци Србије учини доступним искуства из праксе како функционишу поједини системи наоружања и опреме кинеске производње.

Такође, и Србија је овој земљи понудила производе своје одбрамбене индустрије.

Вулин је у току преподнева положио венац на Споменик народном хероју на Тргу Тјенамен, што је част која се указује ретко којој делегацији.

Аутор: Милан Галовић, Политика.рс

Фото Министарство одбране

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!