Србија

Српски трулеж за руску трпезу

Србија је по потенцијалу права аграрна земља која би извозом воћа, поврћа и меса би могла да направи прави бум на тржишту Русије, али то нажалост није случај. При том, у последње време нижу се забране извоза наших пољопривредних производа у ту земљу.

Последња је најава из Русије да би могло да се уведе привремено ограничење на увоз коштуњавог воћа из Србије у случају да се настави извоз зараженог воћа. То је саопштио Надзорни пољопривредни орган Русије.

У телефонском разговору с директором Управе за заштиту биља Министарства пољопривреде Србије Небојшом Милосављевићем, овај надзорни орган пренео је забринутост због заразе воћа у 12 партија бресака, нектарина и шљива, које су у јулу извезене у Русију. Притом су Руси саопштили да задржавају право да уведу привремена ограничења на увоз у случају да се настави испорука зараженог коштуњавог воћа.

Милосављевић је рекао да ће његов ресор истражити све случајеве испоруке заражених производа, као и да су у овом тренутку са списка овлашћених за трговинске односе искључена четири извозника и 200 произвођача воћа.

Чекиње у пошиљци

Пре више од два месеца надлежна инспекција Руске Федерације блокирала је увоз меса и месних прерађевина из четири српске компаније којима су дали рок од 60 дана да отклоне неправилности.

Поред Биг Була и Индустрије меса Матијевић, извоза у Русију обустављен је и за носиоце ознаке „Српски квалитет“: компаније Златиборац и Карнекс. У заједничком саопштењу ове компаније су истакле да је реч о неусаглашености са руским процедурама које могу да се реше у кратком року.

– Главна замерка је што на једној свињи није била ушна маркица која је приликом транспорта загубљена, па су посумњали да можда да та свиња није са српске фарме. Па са српске је и то може да се докаже и документује – рекао је тада Петар Матијевић.

Он је рекао да им је извештај достављен 20 дана после контроле. На једној и по страници замерени су им и нечитљив печат, прљава одећа у радничком ормарићу на месту предвиђеном за чисту, а нађене су и чекиње у транспортном возилу.

Огромна штета

Аграрни стручњак Милан Простран каже за „Вести“ да га забрињава што нам Руси често враћају камионе воћа или меса.

– Пуних десет година од 2000. године смо преговарали са Русима о фитосанитарним и ветеринарским условима извоза. Штета је да тако тешко склопљен договор нарушавају несавесни произвођачи – каже Простран и додаје да мора постојати чврста спрега између државних инспекција и домаћих произвођача.

Руси су према његовим речима много урадили на унапређењу сопствене пољопривредне производње и постали највећи произвођачи пшенице.

– Осим пшенице, засадили су и огромне плантаже јабука и ако наставе овим темпом неће им ни требати увоз. Стога морамо да искористимо своју шансу док је имамо и будемо максимално озбиљни. Овакве грешке могу нас коштати обуставе извоза – предочава Простран.

Он упозорава да чак и обуставе на 60 или 90 дана наносе огромну штету, које српски произвођачи тешко могу да надокнаде.

Шверц пољских јабука

У јануару 2015. године, као гром одјекнуло је саопштење Росељхознадзора да сумња да је Србија увучена у нелегалну трговину јабука, крушака, купуса и поврћа, а крајем 2014. године су поједини произвођачи из Србије изразили сумњу да на тржишту има много мешетарења и да у Русију са српским печатом иду јабуке из пољске која ја под санкцијама Москве.

Гљивице Србији

Прошле године у августу Руси су вратили 47 камиона бресака заражених гљивицом која напада коштуњаво воће.

Воће које је враћено са границе са Русијом, завршило је у индустрији.

– То воће може да се користи у преради, али није прва класа какву руски увозници траже – рекао је тада медијима министар пољопривреде Бранислав Недимовић.

Фекалије и црви у месу

– Фебруар 2014: Српско месо за извоз контаминирано црвима и фекалијама.

– Мај 2014: Спречен шверц 22 тоне неисправног меса из Србије.

– Децембар 2014: У Србију враћено 19 тона кивија.

– Април 2015: Ограничен увоз јабука због фалсификовања документације о пореклу робе.

– Јун 2016: Упозорење о недозвољеној количини пестицида у јабукама.

– Јун 2016: Упозорено на пошиљку јагода због недозвољене количине нитрата.

Тропско воће с Балкана

Како је крајем 2014. године саопштила управа Росељхоз надзора (надзорна служба РФ) за Брјанску и Смоленску област, на међународном путном прелазу Новије Јурковичи у Брјанској области, на територију Русије није пуштено 19 тона кивија увезеног из Србије. Разлог за забрану увоза је био неважећи фитосанитарни сертификат. Због тога је воће враћено у Србију.

У вести из Русије не помиње се одакле уопште киви из Србије. Није да смо баш познати као узгајивачи агрума, а сваки реекспорт туђе робе је забрањен, јер у супротном руске контрасанкције које је Русија увела ЕУ не би имале смисла.

Н. С. Прерадовић, Вести онлајн

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Један коментар

  1. Да ли издајничка клика, осим што намерно уништава земљу, свесно саботира и извоз у Русију?

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!