Хелм

Странци дигли руке: Босни прети тотални колапс

Уколико се бошњачки и хрватски лидери не договоре о изменама изборног закона у БиХ, држава ће бити пред блокадом. Бошњачки политички лидери би требало да схвате да у БиХ постоје две врсте државних органа – они који су намењени представљању свих грађана и они који су намењени представљању конститутивних народа, пише Спутњик.

Тешко је у неколико реченица објаснити проблем са изменама изборног закона у БиХ. Али то за ту државу и није нека новина. Новинари имају нарочито тежак задатак да јавности, поготово оној која не живи у БиХ, приближи овај проблем који прети да блокира институције БиХ и земљу одведе у, од неких, вец́ дуго очекивани колапс.

Укратко, проблем измена изборног закона БиХ тиче се спора између Бошњака и Хрвата у ентитету Федерација БиХ.

Политички представници хрватског народа, не желец́и да им се више догоди да Бошњаци гласају за хрватског члана Председништва БиХ, као што се својевремено догодило избором Жељка Комшића, траже решење којим би, у складу са политичким начелима којима је БиХ у Дејтону конституисана као држава, њихова заступљеност у органима Федерације, а аутоматски са тим и у централним органима у Сарајеву, била у складу са изборном вољом хрватског народа.

Колико је ситуација око овог, за Хрвате, како се чини, питања од животног опстанка компликована, можда говори и чињеница да се пре десетак дана огласила и Венецијанска комисија, којој су предлози измена изборног закона предати на разматрање.

Међутим, и ово консултативно тело ЕУ за уставна и законодавна питања као да је опрало руке изјавом да решење питања измена изборног закона зависи од домац́их власти.

С друге стране, последње изјаве још актуелног члана Председништва БиХ из реда Бошњака, Бакира Изетбеговића, говоре у прилог томе да његова СДА, али ни друге бошњачке странке, неће одступити од досадашњих ставова. Ситуацију компликује и чињеница да су општи избори у БиХ вец́ расписани за октобар, а изборна правила, обичај је, не мењају се током изборне трке.

Управо у томе највећи проблем види и Милан Ситарски из мостарског Института за друштвено-политичка истраживања, који је сачинио свој предлог измена изборног закона. Рок за договор бошњачких и хрватских политичара истекао је, каже он, утакмица је већ почела и правила игре се не могу мењати, каже он.

– Међутим, највеће зло је да дође до блокаде државе, јер сада имамо рупу у изборном закону. Тако да, ако се измене правила у току утакмице, она ће омогућити да се на миран и конструктиван начин све заврши. То је боље него да дођемо у ситуацију да барем половина власти на одређеним нивоима не може да се конституише на основу резултата избора који нас очекују – објашњава Ситарски.

Да ли ће доћи до разумног решења, за које Бакир Изетбеговић каже да постоје минималне шансе, управо зависи од њега и осталих бошњачких лидера, јер БиХ, каже Ситарски, има две врсте органа власти – једне који су намењени представљању грађана и друге, намењене представљању конститутивних народа.

Спутник

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!