Економија

Свет на прагу валутних ратова

26.12.2012. –

Идућа година ће постати период валутних ратова. У тој ће борби победити земља са најслабијом валутом. Изгледа да ће то бити САД. Током последњег времена је Федерална резерва почела одједном три програма новчаног ублаживања економије.

Другим речима, Америка је поново почела да штампа новац. Разлог је очигледан: САД су веома заинтересоване да би долар остао светска резервна валута. Проблем је у следећем: што више има неке валуте на светском тржишту, то је теже земљама-папртнерима, јер је у складу са законима економије јефтина роба конкурентнија. Дакле, што више новца штампа Федерална резерва, више се учвршћују кинески јуан и јапанска јена, што изазива обрнуто реаговање од стране партнера, – уверен је директор Департмана аналитичких информација агенције РБК Александар Јаковљев.

– Чврст јен погађа крупне корпорације Јапана, које су извозници, узимајући у обзир да јапанска економија давно не демонстрира озбиљан раст. Стопа Јапанске централне банке је на нули.

Криза 2008. године и хаварија на атомској електрани Фукушима-1 су јако погодиле економију Јапана. Већ у току 3 године бруто-домаћи производ Јапана не расте. Фактички се земља налази у рецесији. Већ у току скоро 6 месеци трговински биланс земље је поново дефицитаран. То је најдужи период од 1980. године. Зато нови јапански премијер оптужује америчке и европске регулаторе за манипулације са курсом валута. Вероватно, Федерална резерва и Европска централна банка немају за циљ да победе Јапан у том рату, – сматра директор Института стратешког планирања и прогнозирања Александар Гусев.

– Реч није о учвршћивању долара, јер земље, међу којима и Русија, прелазе у својим трговинским односима на регионналне валуте. Ти папири данас фактички нису обезбеђени ресурсима. Међутим, механизам ради. Данас се одржава такмичење два валутна система – система ЕУ и резервног финансијског система САД.

Према мишлењу многих аналитичара, Европљани су се случајно нашли под критиком јапанског премијера. Реч је о томе да ЕЦБ не може да штампа евро у великим количинама, јер би то одмах уништило неколико економија еврозоне. Међутим, тај је процес ипак реалан, – коментарише директор Департмана аналитичких информација РБК Александар Јаковљев.

– Разумљиво је, док постоји конкурентна борба на светским тржиштима, док постоје отворена глобална тржишта, регулатори ће се борити за то да би њихова роба била конкурентна; да би се њиховим валутама манипулисало у корист државе. Природно је да ће то водити одређеним конфликтима. То је суштина савременог валутног тржишта.

Излаз из такве ситуацие је само један: прелаз на нови систем узајамних обрачуна. Данас у свету постоји само једна алтернатива новца – SDR или «специјално право позајмљивања». Тај економки инструмент обухвата долар, евро, фунт и јен. Међутим, на самиту Велике двадесеторице пре две године су ту алтернативу одбили. Током претходног самита у Бриселу су поново дискутовали о томе, али консензус нису постигли. Међутим, сви су признали да је Бретон-Вудски споразум превазиђен, свет стоји на прагу стварања нове светске валуте.

 

Извор: Глас Русије

Оцените текст

0 / 5

Your page rank:

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Back to top button
Close

Детектовали смо Адблокер!

Поштовани, рекламе су једини начин финансирања нашег сајта те вас молимо да угасите адблокер на нашем сајту како би нам тако помогли да наставимо да објављујемо још боље и квалитетније вести без цензуре и длаке на језику. Хвала на разумевању!